Trwają wybory prezydenckie 2020. Podpowiadamy jak znaleźć swój lokal wyborczy i oddać ważny głos

0

Trwa I tura wyborów prezydenckich. Głosowanie w lokalach wyborczych będzie trwało od godziny 7:00 do 21:00. 

Lokale wyborcze będą dzisiaj (28.06) otwarte od 7:00 do 21:00. Informację o tym, do którego lokalu wyborczego jesteśmy przypisani na podstawie miejsca zameldowania, znajdziemy na stronie wybory.gov.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicach ogłoszeń, także na słupach ogłoszeniowych.

Prostym sposobem na znalezienie swojego obwodu i lokalu wyborczego jest wyszukiwarka Państwowej Komisji Wyborczej. Na mapie bądź liście znajdującej się po prawej stronie należy wybrać swoje województwo, powiat, gminę bądź dzielnicę. Następnie dostaniemy listę obwodów głosowania wraz z siedzibami i ich zasięgiem. Wystarczy sprawdzić, gdzie przypisany jest nasz adres.

Należy pamiętać, że w związku ze stanem epidemii w lokalach wyborczych obowiązują nowe zasady. Konieczne jest m.in. zachowanie 2-metrowego dystansu do innych osób, zasłonienie nosa i ust, zdezynfekowanie rąk bądź założenie rękawiczek jednorazowych. Można także wziąć własny długopis.

Jak oddać ważny głos?

Każdy wyborca otrzyma kartę do głosowania. Autentyczność karty będą potwierdzały: wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej. Na karcie będą nazwiska 11 kandydatów oraz informacja, jak oddać głos. Obowiązuje prosta zasada: stawiamy jeden znak X w jednej kratce wyłącznie przy nazwisku jednego kandydata, na którego chcemy zagłosować.