Ministerstwo Zdrowia – nadal duża ilość zakażeń. 575 nowych przypadków koronawirusa w ciągu doby

0

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 575 osób; w ciągu doby zmarła jedna osoba – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W sumie odnotowano ponad 47,4 tys. zakażeń.


Nowe potwierdzone przypadki zakażenia dotyczą województw: śląskiego (146), wielkopolskiego (98), mazowieckiego (82), małopolskiego (78), podkarpackiego (42), pomorskiego (20), łódzkiego (20), dolnośląskiego (17), zachodniopomorskiego (15), lubelskiego (13), lubuskiego (13), podlaskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), świętokrzyskiego (8), opolskiego (3) i warmińsko-mazurskiego (1).

MZ poinformowało też o śmierci jednej osoby. To kobieta w wieku 76 lat, która zmarła w szpitalu w Grajewie. Według resortu miała choroby współistniejące.

Łączna liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wyniosła tym samym 47 469, z czego 1732 zmarły.

Raport Opolszczyzna

Stan na dzień 03.08.2020 r. godz. 8.00 r. – ogółem 1207 przypadków zakażeń. 3 nowe zachorowania:

Płeć

Wiek

Powiat zamieszkania chorego

Hospitalizowany

(tak/nie)

– nazwa szpitala

Stan chorego

 

M

W sile wieku

Strzelce Opolskie

Tak/ dom

dobry

 

M

Senior

Opole

Tak/ dom

dobry

 

M

W średnim wieku

Krapkowice

Tak/ dom

dobry

 

  1. Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem wynosi 27 os.

Łącznie od początku epidemii – 702 os.

  1. Liczba osób chorych/potwierdzonych zakażeń koronawirusem ogółem od początku epidemii wynosi 1207os.  

      Liczba osób AKTUALNIE ZAKAŻONYCH – CHORYCH251 os. (od ogólnej liczby zakażonych odejmujemy osoby zmarłe i ozdrowieńców).

  1. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie (zgodnie z decyzją PPIS oraz obowiązkiem kwarantanny „granicznej”) łącznie od początku epidemii wynosi 42635 os.
  2. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie wyłącznie decyzją PPIS od początku epidemii – 11579 os.
  3. Liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej obecnie wynosi 233 os.

Łącznie od początku epidemii – 3475 os.

  1. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród liczby zakażonych wynosi 899 os.

 Ozdrowieńcy –   3 nowe przypadki.

  1. Liczba zgonów 57 os.


Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.