Ukazało się rozporządzenie dotyczące nowych restrykcji związanych z koronawirusem. Zobacz jakie wprowadzono zmiany

0
teorie spiskowe
fot. archiwum / zdjęcie poglądowe
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Od soboty (17-10) w całym kraju lokale gastronomiczne otwarte od godz. 6 do 21, wydarzenia sportowe bez udziału publiczności; od poniedziałku zakaz organizowania imprez okolicznościowych w strefie czerwonej – przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów opublikowane w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw.

W strefie żółtej w szkołach wyższych i ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe; w strefie czerwonej nauczanie w szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie miało charakter zdalny (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

Według nowych przepisów czerwoną strefą są objęte 152 powiaty i miasta na prawach powiatu, m.in. Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Łódź, Kraków, Warszawa, Przemyśl, Rzeszów, Kielce, Suwałki, Białystok, Koszalin, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Poznań i Częstochowa. Pozostałe powiaty pozostają w żółtej strefie.

Zgodnie z rozporządzeniem, w całym kraju zakazuje się działalności dyskotek, klubów nocnych oraz obiektów udostępniających miejsce do tańczenia. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne i szkoły tańca.

W całym kraju zostaje zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów, centrów fitness z wyłączeniem placówek, które m.in. prowadzą działalność leczniczą czy współorganizują zajęcia sportowe dla szkół i uczelni. Zakazuje się także działalności saun, łaźni tureckich, parowych, solariów, salonów odchudzających i salonów masażu.

Według rozporządzenia, w strefie żółtej i czerwonej restrykcjami są objęte lokale gastronomiczne, które mogą być otwarte dla klientów w godzinach 6-21, a potem możliwe jest tylko wydawanie posiłków na wynos. Ponadto zgodnie z przepisami zajęty może być tylko co drugi stolik, a klienci są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa do czasu zajęcia miejsca przy stoliku.

Zgodnie z rozporządzeniem, w wydarzeniach kulturalnych na terenie kraju może wziąć udział 25 proc. publiczności. Natomiast w przypadku wydarzeń na świeżym powietrzu, należy zachować 1,5 m odstępu między uczestnikami.

Wydarzenia sportowe w obu strefach mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności.

Nowe rozporządzenie określa także zasady korzystania z publicznego transportu. Zgodnie z nimi zajętych w środkach transportu w całym kraju może być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

Zgodnie z rozporządzeniem w strefie żółtej zgromadzenia publiczne nie mogą liczyć więcej niż 25 osób, a w strefie czerwonej liczebność zgromadzeń publicznych została ograniczona do 10 osób.

W uroczystościach religijnych może brać udział – w strefie żółtej – nie więcej niż jedna osoba na 4 metry kw. obiektu, a w strefie czerwonej jedna osoba na 7 metrów kw. Przy czym musi zostać zachowany 1,5 metrowy odstęp między wiernymi. Dodatkowo, każdy z uczestników kultu jest zobowiązany do zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem osób sprawujących kult czy osób dokonujących pochowania – w przypadku pogrzebu.

Obowiązują także ograniczenia w handlu w obu strefach — w mniejszych sklepach powiązane z liczbą kas (po 5 osób na jedną kasę), a w większych — powyżej 100 metrów kw. – jednocześnie zakupy może robić 1 osoba na 15 metrów kw. powierzchni.

Od poniedziałku zmienią się przepisy dotyczące organizacji imprez okolicznościowych. W czerwonej strefie obowiązuje zakaz ich organizowania. Zaś w żółtej strefie dopuszcza się ich organizację dla maksymalnie 20 osób – z wyłączeniem obsługi. Imprezy mają się odbyć bez możliwości tańczenia.

W uzasadnieniu rozporządzenia podkreślono, że z obowiązku zakrywania ust i nosa są wyłączone „osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, a nie np.: bieganie, chód czy jazda na rowerze dla przyjemności lub dla zdrowia, czy też jazda na rowerze po to, aby dojechać do pracy lub sklepu”.

Nowe przepisy wchodzą w życie w sobotę (17-10).

Nowe zasady bezpieczeństwa sanitarnego dot. wydarzeń kulturalnych

Od soboty, 17 października, wydarzenia kulturalne mogą się odbywać z udziałem 25 proc. publiczności, przy udostępnieniu co czwartego miejsca lub przy zachowaniu 1,5 odległości – poinformowało MKiDN w przesłanym PAP komunikacie.
Zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa sanitarnego, działalność twórcza związana z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki oraz działalność związana z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalność klubów filmowych jest dopuszczalna pod warunkiem: udostępnienia widzom lub słuchaczom co czwartego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni lub gdy działalność jest prowadzona na otwartym powietrzu – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami; zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa; udostępnienia co czwartego miejsca na widowni w rzędach naprzemiennie.

Obowiązek udostępniania co czwartego miejsca nie dotyczy widza, który uczestniczy w wydarzeniach z dzieckiem poniżej 13. roku życia; uczestniczy w wydarzeniach z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

„Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Każdy ma wpływ na to, jak szybko epidemia zostanie zahamowana” – czytamy w komunikacie MKiDN. Resort apeluje o stosowanie zasady DDMA, dzięki „której chronimy siebie i innych”. Zasada DDMA to: D – jak dystans, D – jak dezynfekcja, M – jak maseczka i A – jak aplikacja STOP COVID–ProteGO Safe. Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. „Co ważne, im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa” – podkreśla MKiDN.

„Utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk woda z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej – to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem” – przypomina MKiDN.

Ministerstwo Sportu opublikowało nowe zasady bezpieczeństwa dotyczące basenów

Ministerstwo Sportu opublikowało w piątek nowe zasady bezpieczeństwa dotyczące basenów. Zakładają one, że z pływalni będą mogły korzystać osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa, zajęć lub wydarzeń sportowych, a także studenci i uczniowie w ramach zajęć w szkole i na uczelni.
W czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli nowe restrykcje w związku z rozwojem epidemii koronawirusa obejmujące m.in. zawieszenie od soboty działalności basenów i aquaparków w żółtych i czerwonych strefach. Informacja ta spotkała się z oporem polskiego środowiska pływackiego. „Przecież w wodzie jest chlor, dzięki czemu jest to miejsce bezpieczniejsze od innych” – argumentowała mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak w mediach społecznościowych.

W piątek była pływaczka poinformowała, że przedstawiła wicepremierowi, ministrowi sportu Piotrowi Glińskiemu i wiceminister resortu Annie Krupce stanowisko środowiska pływackiego i przedstawicieli dyscyplin związanych z pływalniami. „Dziękuję za rozmowę i wysłuchanie. Myślę, że udało się nam znaleźć kompromis w tej trudnej sytuacji epidemiologicznej” – podkreśliła.

Również w piątek Ministerstwo Sportu opublikowało na swoim profilu na Twitterze nowe zasady bezpieczeństwa dotyczące pływalni. Zgodnie z nimi z basenów będą mogły korzystać osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć lub wydarzeń sportowych, a także studenci i uczniowie w ramach zajęć na uczelni i w szkole.

 

 

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI