Występuje 21 różnych objawów zakażenia koronawirusem. Większość przypomina przeziębienie

0
koronawirus francja

Prof. Tim Spector z King’s College London z zespołem ustalił, że większość spośród wymienionych 21 symptomów infekcji Covid-19 przypomina zwykłe przeziębienie – informują w piątek australijskie media.

„Ludzie muszą natychmiast dowiedzieć się, że istnieją nie tylko cztery powszechnie najpopularniejsze objawy Covid-19 (utrzymujący się kaszel, temperatura, zanik smaku i węchu – PAP)” – wyjaśnia profesor Spector, który prowadzi aplikację Covid Symptom Study.

„W naszej aplikacji, najczęściej rejestrowanymi symptomami były ból głowy, katar, kichanie, zmęczenie, ból gardła, co dla wielu osób zdawać się będzie zwykłym przeziębieniem” – wyjaśnia.

Objawy mogą się różnić charakterystyką w zależności od poziomu obrony immunologicznej zainfekowanej osoby. Niezwykle istotnym jest, czy jest się w pełni zaszczepionym, czy tylko jedną dawką, czy na przykład odporność nabyliśmy poprzez przechorowanie Covid-19. Nie jest też jasne czy występujące objawy są inne z powodu zakażenia nowym wariantem Delta. „Żeby to stwierdzić, potrzebujemy więcej danych” – tłumaczy Spector.

Dotychczas zespołowi badawczemu udało się stworzyć listę 21 występujących objawów, są to m.in.: dreszcze, nagła utrata orientacji, wysypka, zmiany w ustach i na języku, bóle w klatce piersiowej i mięśni, biegunka, ochrypły głos, duszności czy nawet wysypka wraz z opuchlizną na i wokół palców u stóp. „Jeśli masz takie symptomy, zrób test i pozostań w domu” – zaleca profesor Spector. (PAP)