ZUS odda przedsiębiorcom nadpłacone składki zdrowotne

0
fot. PAP/Tomasz Gzell
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest na końcowym etapie zwrotu nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 r. Do przedsiębiorców w całym kraju wróci niemal 1,36 mld zł – informuje ZUS.


Płatnicy składek, którzy wysłali wniosek o zwrot nadpłaty (formularz RZS-R), powinni otrzymać zwrot na wskazany we wniosku rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia 2024 r. Dzięki w pełni zautomatyzowanemu procesowi do 4 lipca br. ZUS obsłużył już 99 proc. wniosków. W sumie do ZUS wpłynęło ponad 807 tys. zgłoszeń od płatników na łączną kwotę 1,59 mld zł.

  • „Pierwsze przelewy do płatników ZUS przekazał 10 maja 2024 r. Rozdysponował już ponad 1,58 mld zł, z czego niemal 1,36 mld zł nadpłaconej składki zdrowotnej już jest na rachunkach bankowych przedsiębiorców. U części płatników z nadpłaty zostały pokryte zaległości, a kolejne transze czekają na wypłatę. Jeśli płatnik nie złożył wniosku o zwrot, a ma nadpłatę z rocznego rozliczenia, to ZUS musi ją rozliczyć na koncie płatnika. Choć ma na to czas do końca 2024 r., to uruchomił obsługę rozliczeń już 6 czerwca 2024 r. Proces ten właśnie dobiega końca” – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Na kontach blisko 397 tys. płatników ZUS rozliczył nadpłatę w wysokości ponad 516,7 mln zł, co stanowi 99 proc. kwoty do rozliczenia. Kolejne kwoty wkrótce zostaną zaksięgowane.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Bieżące saldo z uwzględnieniem rocznego rozliczenia jest dostępne w profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli z rozliczenia wynika nadpłata na koncie, płatnik może zawnioskować o jej zwrot na ogólnych zasadach (złożyć wniosek RZS-P) lub pokryć nią bieżące składki.

Reklama
Reklama