Posprzątali cmentarz, zabezpieczyli mauzoleum, a teraz chcą odrestaurować mury i epitafia

0

Chodzi o brzeską nekropolię przy ul. Ofiar Katynia. Prace porządkowe przeprowadzili wolontariusze z fundacji „Smoczy Web”, liczna grupa mieszkańców Brzegu i Skarbimierza, harcerze oraz młodzież i nauczyciele z brzeskich szkół. Z cmentarza wywieziono kilka ton śmieci i bioodpadów, zabezpieczono mauzoleum, a to dopiero początek.


– Aby ta gigantyczna praca nie poszła na marne obecnie cmentarz jest regularnie sprzątany przez zarządcę oraz naszych wolontariuszy. Dzięki zaangażowaniu dyrektora brzeskiej komunalki oraz pani kierownik działu cmentarzy zostało zabezpieczone mauzoleum przed dalszym niszczeniem. Zabezpieczenie ma również na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludziom przechodzącym tuż przy mauzoleum. Przy okazji udało się usunąć z dachu samosiejki drzew, których korzenie rozsadzały strop – mówi Roman Sachaj, Prezes Zarządu Fundacji „Smoczy Web”.

– Mieszkańcy chcą jednak żeby cmentarz odzyskał swój dawny blask, stąd propozycja wyremontowania zachodniego i południowego muru otaczającego cmentarz wraz z zamontowanymi tam tablicami oraz płytami nagrobnymi dawnych mieszkańców miasta, oraz jedynego pozostałego mauzoleum. Pomysł jest pokłosiem zeszłorocznej wizyty byłych mieszkańców Brzegu, którzy przyjechali z Niemiec na groby swoich bliskich i zastali tu obraz nędzy i rozpaczy – wyjaśnia brzeżanin i wolontariusz wrocławskiej fundacji.

Przepisy sanitarno-epidemiologiczne nie pozwalają na pochówki na cmentarzu przy ul. Ofiar Katynia, dlatego pojawiła się propozycja, aby wybudować tam kolumbaria do pochówków urn z prochami zmarłych.

– Jest to możliwe, ale zależy od władz miasta. Aby je do tego przekonać chcemy najpierw przeprowadzić remont zabytkowych płyt i muru. Całość prac będzie bardzo kosztowna, dlatego podzielono je na etapy. W pierwszym etapie planujemy wyremontować pierwsze cztery płyty od bramy wejściowej do mauzoleum i samo mauzoleum któremu grozi zawalenie – tłumaczy Roman Sachaj.

Przewidywany koszt całego remontu wyniesie około 150 tys. zł. Jak zaznaczają wolontariusze – remont pierwszych czterech płyt zgodnie z kosztorysem to „tylko” 30 tys. złotych. Do wykonania prac zgłosiła się brzeska firma Konsarbud, która również ze swojej strony zadeklarowała pomoc. Warto zaznaczyć, że fundacja ‚Smoczy Web” jest organizacją pożytku publicznego, dlatego zebrane środki z tegorocznego „jednego procentu” zostaną przeznaczone właśnie na ten cel.

– To może jednak nie wystarczyć, dlatego wciąż poszukujemy wsparcia finansowego. Naszą fundację wyróżnia całkowity wolontariat. U nas nikt nie pobiera za nic wynagrodzeń, dlatego każda wpłacona złotówka jest wydawana na konkretny projekt a nie na pensje. Tak też i jest w tym wypadku, każda złotówka zostanie wydana na remont cmentarza – podsumowuje koordynator i jeden z inicjatorów remontu brzeskiej nekropolii.

Każdy, kto chciałby wesprzeć remont cmentarza przy ul. Ofiar Katynia może dokonać wpłatę dowolnej kwoty na konto fundacji z dopiskiem „Cmentarz”. Dla darczyńców, którzy wpłacą powyżej 5 tys. złotych przewidziany jest wpis na tablicy pamiątkowej, która będzie umieszczona po remoncie przy wejściu na cmentarz.
Fundacja „Smoczy Web”
ul. Księcia Witolda 49/15
50-202 Wrocław
KRS: 0000417764
Numer konta bankowego:
46 1090 2141 0000 0001 1967 7962