Zmiana lokalizacji nowego więzienia w Brzegu? Ministerstwo nie odpowiada

1
fot. Tereny tzw. „Zielonki”. Kolorem czerwonym zaznaczony jest teren należący do miasta.

„(…) Proponowana lokalizacja nowoczesnego zakładu karnego w Brzegu wskazana została przez władze gminy Brzeg. Rozmowy z mieszkańcami winien prowadzić przede wszystkim samorząd, który zgłosił lokalizację do inwestora (…)” – czytamy w mailu, który niespodziewanie dotarł do naszej redakcji z Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Niespodziewanie, bo – po pierwsze – nasze pytanie było kierowane do wiceministra Patryka Jakiego, a – po drugie – w korespondencji brakuje odpowiedzi na zadane pytanie.


Przypomnijmy, najnowocześniejsze więzienie w Europie będzie mogło pomieścić nawet 1500 osadzonych. Kłopot w tym, że jego lokalizację wyznaczono w pobliżu osiedla z zabudową mieszkalną. Na takie rozwiązanie kategorycznie nie zgadzają się właściciele i lokatorzy ponad 120 domów jednorodzinnych oraz zabudowy wielorodzinnej przy ul. Saperskiej, 1. Brygady i Chorążych.

Alternatywną lokalizację wskazał Maciej Stefański. Starosta brzeski rozmawiał w tej sprawie z wiceministrem sprawiedliwości.

– Odbyłem rozmowę z panem Patrykiem Jakim i wskazałem inną lokalizację dla tej inwestycji. Chcę podkreślić, że całkowicie popieram rządowy projekt, bo budowa nowych zakładów karnych jest konieczna. Dzisiaj mamy więcej osób osądzonych niż osadzonych, dlatego nowe jednostki penitencjarne, które dodatkowo zapewnią pracę więźniom, powinny być budowane – mówi Maciej Stefański.

– Musimy jednak liczyć się z głosem obywateli, którzy nie zgadzają się na taki zakład karny w ich sąsiedztwie, a takich mieszkańców jest bardzo wielu. To nie jest mała grupka ludzi, którzy znaleźli sobie pretekst do wywołania konfliktu. To ogromna społeczność lokalna, która zaufała Prawu i Sprawiedliwości, dlatego uważam, że powinniśmy znaleźć optymalne rozwiązanie dla tej inwestycji. Nie powinniśmy i nie możemy przejść obojętnie obok problemu, a wiele podnoszonych przez mieszkańców argumentów oraz ich obawy są naprawdę uzasadnione – dodaje starosta powiatu brzeskiego.

Maciej Stefański nie zdradza na razie alternatywnej lokalizacji dla budowy więzienia, ale zaznacza, że może być ich nawet kilka. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że jedną z nich mogłyby być tereny należące do Skarbu Państwa na tzw. Zielonce.

Obok 54-hektarowej działki, którą w 2014 roku zakupiły poprzednie władze miejskie, znajduje się nieruchomość o powierzchni 18 hektarów. Grunty pozostają w zarządzie Agencji Mienia Wojskowego.

– „Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego tereny przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i wielorodzinną oraz wielorodzinną wraz z usługami, zabudowę usługową, tereny zieleni oraz dróg publicznych i wewnętrznych” – czytamy na stronie AMW.

W grę wchodziłaby zmiana miejscowego planu, ale pod względem formalnym można tego dokonać w ciągu kilku miesięcy. Inną opcją mogłoby być przekazanie Skarbowi Państwa części działki należącej do miasta, a Gmina Brzeg otrzymałaby w zamian tereny pozostające w zarządzie AMW.

– Uważam, że zmiana lokalizacji dla budowy więzienia to kwestia dobrej woli i wypracowania konsensusu. Mieszkańcy po prostu nie zgadzają się na zakład karny przy ich domach, są zdeterminowani i nie poddadzą się – mówi radny miejski Piotr Szpulak.

O możliwość budowy nowego więzienia w innym miejscu, niż dotychczas proponowanym, zapytaliśmy resort sprawiedliwości odpowiedzialny za rządowy projekt. Wioletta Olszewska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości zapewniła nas w czwartek (18 stycznia), że wiceminister Patryk Jaki udzieli nam odpowiedzi najpóźniej do piątku (19 stycznia). Niestety, żadna informacja z MS do nas nie dotarła. Czekaliśmy niemal tydzień, w środę (24 stycznia) wielokrotnie próbowaliśmy kontaktować się z ministerstwem telefonicznie – bez powodzenia.

Co ciekawe, w piątek (19.01) otrzymaliśmy korespondencję mailową z Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Należy jednak zaznaczyć, że mjr Bartłomiej Turbiarz z Zespołu Komunikacji Medialnej nie odpowiada na nasze pytanie skierowane do wiceministra. Dowiedzieliśmy się za to, że powstanie nowego więzienia jest szansą rozwoju gospodarczego dla regionu i lokalnych przedsiębiorców.