Miejski szalet ma swój monitoring

2
fot. Kamera "fotopułapka" przymocowana do drzewa w okolicach szaletu miejskiego w Brzegu

Wandaloodporna toaleta w Brzegu znów jest czynna. Po ponad miesięcznej przerwie w użytkowaniu miejski szalet doczekał się wymiany zamków i … monitoringu. Dwa urządzenia – tzw. fotopułapki – mają odstraszyć wandali i złodziei.


Przypomnijmy, że pod koniec grudnia 2017 roku nieznani sprawcy uszkodzili zamki z automatami wrzutowymi i zabrali znajdujące się w środku pieniądze. – Miasto zleciło naprawę Zakładowi Higieny Komunalnej, ale w hurtowniach pojawił się problem z dostępnością kasetek – informował nas Sławomir Mordka z brzeskiego magistratu.

Pod koniec stycznia, jak tylko „skarbonki” stały się dostępne, zamki do publicznej toalety zostały naprawione. Należy dodać, że strażnicy miejscy zamontowali w pobliżu szaletu dwie kamery. Nieoficjalnie udało się nam ustalić, że fotopułapka funkcjonowała jednak już przed grudniową dewastacją i kradzieżą. Niestety, urządzenie prawdopodobnie nie zarejestrowało momentu zdarzenia i nie pomoże w ustaleniu sprawców.

Dodajmy, że modernizacja toalety kosztowała ponad 190 tys. złotych. Prace remontowe trwały kilka miesięcy, a obiekt oddano do użytku na początku listopada 2017 roku.