Rajd Pamięci 22. Poległych w Iraku. Weterani na rowerach jutro zatrzymają się w Brzegu

0
fot. Facebook Maciej Kot

Kpr. Maciej Kot z 1. Brzeskiego Pułku Saperów oraz sierż. Sebastian Grodzicki z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego, od czterech dni są w podróży. W niedzielę (6.05) wystartowali ze Szczecina, jutro przejadą przez Brzeg, ale przed nimi jeszcze ponad 2000 km, bowiem rajd rowerowy planują zakończyć 27 maja w Rzeszowie.


Przypomnijmy, trasa rajdu obejmuje wszystkie miejsca pochówku poległych w czasie misji w Iraku. Kpr. Maciej Kot oraz sierż. Sebastian Grodzicki planują codzienne przejazdy na dystansie od 40 do 180 km. Weterani chcą w ten sposób upamiętnić 22 poległych w Iraku polskich żołnierzy.

– Dziś planujemy dotrzeć do Wrocławia, a jutro rano wyruszamy do Opola. Oczywiście zatrzymamy się w Brzegu. Spotkamy się z naszymi kolegami z 1. Brzeskiego Pułku Saperów na Placu Polonii Amerykańskiej (ok. godz. 11:00). Kilku z nich będzie nam towarzyszyć na odcinku trasy z Brzegu do Opola – mówi nam w krótkiej rozmowie telefonicznej kpr. Maciej Kot, inicjator i uczestnik akcji.

Dodajmy, że głównym organizatorem „Rajdu Pamięci 22 Poległych w Iraku” jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wydarzenie wspierają: Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, 1.Brzeski Pułk Saperów, 21. Baza Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, Stowarzyszenie Rodzin Poległych żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”, Wojskowe Koło PTTK „Zieloni”. Tygodnik Panorama Powiatu oraz portal Brzeg24.pl objęły wydarzenie patronatem medialnym.