Nie będzie referendum ws. budowy nowego więzienia na wniosek mieszkańców! Jest już projekt uchwały

2
fot. archiwum

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym Radzie Miejskiej Brzegu pozostało niewiele czasu, aby przyjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum lub uchwałę o odrzuceniu wniosku mieszkańców. Ustawowy termin mija w środę (16 maja), bowiem wtedy przypada 30. dzień od czasu przekazania takiego wniosku burmistrzowi Jerzemu Wrębiakowi. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że referendum nie odbędzie się – przynajmniej nie na wniosek mieszkańców.


Komisja weryfikująca podpisy zakończyła swoje czynności wczoraj wieczorem. Protokół został podpisany przez wszystkich członków. Przygotowano również projekt uchwały o odrzuceniu wniosku referendalnego, nad którym radni będą procedować w poniedziałek (14 maja), na już zaplanowanej nadzwyczajnej sesji.

Dlaczego projekt uchwały dotyczy odrzucenia wniosku o referendum? Wszystkich podpisów było prawie 3500, jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że komisja uwzględniła tylko niespełna 700 podpisów zebranych prawidłowo. Reszta sygnatur została zakwestionowana ze względu na różnego rodzaju błędy i braki formalne.

W części z nich brakuje imienia lub nazwy miejscowości w rubryce z adresem. Czasami nie wpisano numeru domu, ale sporo podpisów zawiera też błędne numery PESEL. Z naszych ustaleń wynika, że najwięcej kart z poparciem referendum odrzucono ze względu na brak wymaganych ustawą informacji na kartach, np. o tym, że poparcia nie można wycofać. Na wielu brakowało też danych członków i pełnomocnika grupy referendalnej.

– W poniedziałek odbędzie się sesja. Mam nadzieję, że będę mógł zapoznać się z raportem i argumentacją komisji, wtedy szerzej odniosę się do sprawy. Dla mnie najważniejsze jest to, że wniosek o referendum poparło ponad 3000 mieszkańców Brzegu i z tego względu powinno się ono odbyć – komentuje nasze doniesienia Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz ’15.

Dodajmy, że na uchwałę odrzucającą wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum inicjatorowi referendum służy skarga do sądu administracyjnego, który rozpatruje ją w terminie 14 dni. Na razie nie mówi się o takim kierunku działania, ale na horyzoncie pojawia się inna droga – radny miejski Piotr Szpulak zapowiedział, że czuje się zobowiązany wobec mieszkańców i złoży własny projekt uchwały o referendum, nad którym Rada Miejska Brzegu mogłaby procedować na czerwcowej sesji.

 • MK

  Błędy formalne popełnione przez osoby składające podpisy są zrozumiałe. Myślę, że mało kto zna ustawę.

  Dziwi mnie lekkomyślność organizatorów referendum. Wszyscy wiemy, że w naszym Państwie formalności to podstawa wszystkich działań. Czy tego chcemy, czy nie tak jest. Chcemy postawić garaż, wyciąć drzewo, zarejestrować auto itd. to dowiadujemy się jakie dokumenty, informacje musimy podać.

  Jest mi przykro, że mój podpis widnieje pod inicjatywą ludzi, którzy nie znają podstawowych zasad formalnych działań. Muszę przyznać Burmistrzowi rację, iż jest to kompromitacja organizatorów i wszystkich, którzy wyrazili poparcie dla Państwa inicjatywy. Mówicie Państwo, że brak nazwy miejscowości to błahostka. Skoro to takie proste to czemu nie dopilnowaliście tego? O braku imienia i nazwiska inicjatora aż wstyd mówić. Wystarczy dobrze przygotować karty w programie komputerowym i kliknąć drukuj. A jeśli to zbyt skomplikowane to można wziąć długopis i własnoręcznie dokonać wpisu potrzebnych danych!!! Wysyłając ludzi w teren 100 razy powiedziałbym jak poprawnie należy wypełnić wszystkie dane…

  Gdy byłem uczniem liceum przez cały rok nauczyciele uczulali nas jak poprawnie zaznaczyć odpowiedzi na maturze – to też jest formalność… Czy uzyskałbym dowód osobisty, prawo jazdy gdybym nie napisał na wniosku, że jestem mieszkańcem Brzegu?

  Możemy się spierać, czy referendum powinno się odbyć czy nie ale będąc na miejscu Pana Wrębiaka w życiu bym nie pozwolił go przeprowadzić. Pokazałby, że ufa ludziom, którzy nie znają podstawowych zasad umieszczonych w ustawie i w tak ważnej sprawie zawiedli prawie 3500 mieszkańców miasta Brzeg.

 • LLime

  Widać opozycję mamy w Brzegu twardą.. może trzeba było poprosić gimnazjalistów którejś szkoły o jej przeprowadzenie w ramach zajęć z WOSu czy coś, pewnie lepiej by im poszło…