Policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa w upalne dni

0
archiwum

Czekamy na to od wielu miesięcy – wreszcie nadchodzi lato. Aby jednak upał nie dał się nam za bardzo we znaki, warto odpowiednio się przygotować. Wypoczywając nad wodą nie traćmy zdrowego rozsądku, wypity alkohol i brawura nie są dobrymi doradcami – apelują policjanci. Pamiętajmy również o tym, aby absolutnie nie pozostawiać w zaparkowanych samochodach dzieci lub zwierząt. Nagrzane auta stanowią śmiertelną pułapkę.


Słoneczne dni są znakomitą okazją, by wypocząć nad wodą. Na wyznaczonych kąpieliskach o nasze bezpieczeństwo będą dbali policjanci i ratownicy wodni. Pamiętajmy jednak, że woda jest żywiołem i może stanowić zagrożenie.

– Nie pływajmy, gdy wcześniej piliśmy alkohol. Osłabia to nasze umiejętności i realną ocenę ryzyka. Przypominamy również, że korzystanie z rowerków wodnych, kajaków, bądź łodzi pod wpływem alkoholu jest zabronione. Aby nasza kąpiel była bezpieczna pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach – ostrzega sierż. sztab. Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.

– Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych, najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Po dłuższym przebywaniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo przyzwyczajmy ciało do niższej temperatury , w ten sposób unikniemy szoku termicznego. Nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania czy kąpieli. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka i sprawdzeniu czy sprzęt nadaje się do użytku. Nie zabierajmy ze sobą na plażę rzeczy wartościowych, pozostawione bez nadzoru mogą być łatwym łupem dla złodzieja. Nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu. Takie kąpiele często kończą się tragedią – wylicza oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

Przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Policjanci zwracają również uwagę, aby nie pozostawiać w zaparkowanych samochodach dzieci bądź zwierząt. Gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji, nie wahajmy się zadzwonić pod numer alarmowy 112.