75 lat od września 1939 roku

0
Reklama

W ostatnią niedzielę sierpnia 2014 roku w Grodkowie przebywała blisko 30 osobowa delegacja z Beckum , miasta partnerskiego Grodkowa . Na czele delegacji był burmistrz  Karl Uve Strotmann .

W związku z tym , że był to przeddzień 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej delegacja poprosiła o umożliwienie złożenia z tej okazji wieńca pod symbolicznym pomnikiem poległych za ojczyznę.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W uroczystości złożenia wieńców wzięła również udział delegacja z PZKO ze Skrzeczonia-Bohumina , a także delegacja z partnerskiego miasta z Borszczowa z Ukrainy  ze swoim merem na czele.

Oto historyczne słowa, jakie wypowiedział przed złożeniem wieńca przez niemiecką delegację Pan burmistrz Beckum:

Drogi Burmistrzu Marku Antoniewiczu, drodzy przyjaciele z Grodkowa , szanowni państwo.

Jutro, 1 września przypada 75 rocznica wydarzenia, podczas którego Niemcy zawinili w ostatecznym rozrachunku sprowadzając śmierć i zniszczenie na Europę i inne części świata.

1 września 1939 niemieckie wojsko wkroczyło na teren Polski bez wypowiedzenia wojny i zapoczątkowali II Wojnę Światową, która pozbawiła życia ponad 65 mln ludzi.

Polska została w krótkim czasie podzielona pomiędzy Niemcy i stalinowską  Rosję. Nastąpiły masowe mordy polskich intelektualistów, księży, związkowców, szlachty oraz Żydów. Zginęło około 5,6 mln Polaków.

Po wojnie nastąpiło wypędzenia milionów ludzi. W ten sposób wielu mieszkańców ówczesnego Grodkowa znalazło się w okolicach Beckum. Liczne rodziny dzisiejszego Grodkowa wypędzono i przesiedlono ze wschodnich terenów Polski. Wielu nigdy nie mogło się pogodzić ze stratą swojej małej Ojczyzny.

Mając te wydarzenia na względzie jestem bardzo wdzięczny i zadowolony, że nasze miasta Grodków i Beckum już od 17 lat są związane partnerstwem, które charakteryzuje się przyjaźnią i serdecznością.

Pewna mądrość żydowska głosi – „Tajemnicą pojednania jest pamięć”. Pragniemy więc przywołać pamięć naszej przeszłości i uświadomić sobie, że pokój i jego utrzymanie w Europie jest wielkim darem ale i zobowiązaniem. (tłumaczenie K. Kleinert)

 

Z kolei burmistrz Marek Antoniewicz przed złożeniem wieńca stwierdził:

Polski papież Jan Paweł II mówił, że narody, które nie pamiętają o swojej przeszłości nie godne są by żyć w przyszłości.

Dlatego pamiętając o trudnej historii narodu polskiego, niemieckiego a także ukraińskiego, pamiętając o tragicznych wydarzeniach , które rozpoczęły się 75 lat temu oraz stojąc tu przy symbolicznym Grobie Nieznanego Żołnierza – pokazujemy jak budować wspólną przyszłość.

Podstawą jest przyjaźń , zgoda i pokój. Dobrym przykładem są partnerstwa naszych miast. Jest to szczególnie ważne, gdy w Europie i na świecie jest tyle nienawiści, gdy trwają konflikty zbrojne.

Dzisiaj złożeniem tych kwiatów chcemy oddać hołd tym wszystkim, którzy polegli w obronie najwyższych wartości w II Wojnie Światowej.

J.Rzepkowski

[images cols=”five” lightbox=”true”]
[image link=”21057″ image=”21057″]
[image link=”21058″ image=”21058″]
[image link=”21059″ image=”21059″]
[/images]

 

Reklama