Mała matura w Brzegu – dziś test z części humanistycznej

2
Reklama

Dziś w całej Polsce rozpoczął się egzamin gimnazjalny, zwany popularnie „małą maturą”. O godz. 9.00 do pierwszej części trzy etapowego sprawdzianu wiedzy przystąpiło blisko 360 tysięcy uczniów w kraju.


To bardzo ważny egzamin, w kontekście dalszej edukacji ucznia. Osiągnięte w nim wyniki przekładają się na punkty, które będą jednym z czynników decydujących o przyjęciu do szkoły średniej. Końcowy wynik ucznia będzie wypadkową jego osiągnięcia punktowego na egzaminie w zestawieniu z osiągnięciami innych uczniów.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 48 uczniów, ponieważ mamy dwie klasy gimnazjalne. Otrzymaliśmy testy standardowe, ale i testy dla dzieci autystycznych, słabo widzących, słabo słyszących i dla dzieci upośledzonych w stopniu lekkim. Jesteśmy jedyną szkołą w Brzegu, kształcącą dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych – mamy klasy integracyjne. W pierwszym dniu uczniowie zdają o godz. 9.00 egzamin z historii i z WOS-u, potem nastąpi krótka przerwa i o 11.00 przystąpią do egzaminu z języka polskiego. W drugim dniu piszą najpierw z przedmiotów przyrodniczych, przerwa, a o 11.00 egzamin z matematyki. W trzecim dniu uczniowie piszą egzamin z języka nowożytnego, najczęściej jest to język angielski, ale również język niemiecki – relacjonuje Lucyna Bończak, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu.

Terminy egzaminu gimnazjalnego 2015:
– 21 kwietnia – część humanistyczna: historia i wiedza o społeczeństwie (godz. 9.00) i język polski (godz. 11.00).
– 22 kwietnia – część matematyczno-przyrodnicza: przedmioty przyrodnicze (9.00) i matematyka (11.00)
– 23 kwietnia – język obcy nowożytny: poziom podst. (9.00) poziom rozszerzony (11.00).

Do egzaminu z części humanistycznej przystąpiło dziś rano w naszej szkole 77 uczniów. Po historii z WOS-em będą mieć godzinę przerwy, po czym przystąpią do drugiej części egzaminu – z języka polskiego. Dziś stawili się wszyscy uczniowie, których obejmuje egzamin. Liczymy, że jutro i pojutrze również. W pięciu salach egzaminacyjnych sprawdzian wiedzy przeprowadza pięć zespołów nadzorujących. Nastroje wśród uczniów są dobre, bo wraz z nauczycielami przygotowywali się do tego egzaminu od dawna. Od dwóch miesięcy intensywnie powtarzali materiał, poznany we wcześniejszych latach edukacji – powiedziała Danuta Stefańska, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzegu.

Egzaminy z j. polskiego i matematyki mają trwać po 90 minut a z historii i wiedzy o społeczeństwie i przedmiotów przyrodniczych – po 60 minut. Również godzinę trwać będzie sprawdzian z języka obcego, na każdym z poziomów. Dla dzieci z dysfunkcjami czas egzaminu wydłużony jest odpowiednio o 45 i 20 minut.

Egzamin gimnazjalny weryfikuje wiedzę uczniów, nabywaną od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jego wynik nie ma wpływu na promocję do następnej klasy, ale jest brany pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej, zwłaszcza, gdy uczniowie chcą się dostać do szkoły o wysokim poziomie nauczania, we Wrocławiu, czy Opolu. Wyniki uczniowie poznają dopiero 19 czerwca – podsumowuje Lucyna Bończak.

Egzaminy nie składają się tylko z części testowej, ale i opisowej. Są zadania otwarte i karty odpowiedzi. Są różne rodzaje odpowiedzi, np. prawda, czy fałsz, lub a), b), c), czy d). Testy nie są wielokrotnego tylko jednokrotnego wyboru.

Publiczne Gimnazjum nr 3

Publiczne Gimnazjum nr 4

Reklama