Wrocławscy chirurdzy i szeroka gama zabiegów

0
Reklama

Rozmowa z Jackiem Winowskim – Kierownikiem Oddziału Chirurgii Ogólnej Brzeskiego Centrum Medycznego


Na Dolnym Śląsku jest pan znany wielu pacjentom, ale w powiecie brzeskim pracuje pan od stosunkowo niedawna. Czy mógłby pan powiedzieć kilka słów o sobie?
Wywodzę się ze szkoły profesora Wiktora Borossa. Doskonaliłem swoje umiejętności również pod okiem profesorów Stefana Koczorowskiego, Bogdana Łazarkiewicza i Zygmunta Grzebieniaka. Z tym ostatnim pracowałem w czasach kiedy nasz wrocławski szpital przenoszony był z ul. Marii Curie-Skłodowskiej na Borowską. Tam, w Klinice Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej, pracowałem przez ostatnie osiem lat. Później, nieco ponad rok temu, trafiłem do Brzeskiego Centrum Medycznego. Posiadam tytuł doktora nauk medycznych. Mam dwie specjalizacje – z zakresu chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Oprócz pracy w szpitalu zajmuje się pan również pracą naukową?
Brałem oczywiście udział w pracy naukowej naszej kliniki. Jestem autorem i współautorem ponad stu prac z zakresu moich specjalizacji. Nie obrałem jednak drogi pracownika naukowego. Od dydaktyki i pracy ze studentami znacznie bardziej wolałem zajmować się chirurgią.

Pana zespół to przede wszystkim specjaliści z wrocławskich szpitali.
Tak, nasz cały zespół jest zupełnie nową, bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrą. W jej skład wchodzą przede wszystkim lekarze wywodzący się z wrocławskiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Mamy też chirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej. To bardzo dobrze wykształceni i doświadczeni lekarze. W naszej grupie panuje świetna atmosfera, a to z pewnością przynosi korzyść również naszym pacjentom. Chciałbym zaznaczyć ze Oddział Chirurgii Ogólnej w Brzeskim Centrum Medycznym jest zupełnie „nowym” ośrodkiem. Tworzy go jak wspomniałem nowa kadra, a przy pomocy dyrekcji oraz przychylności starostwa może stać się wiodącym ośrodkiem w województwie opolskim, jak i dolnośląskim.

Jakie zabiegi wykonywane są na Oddziale Chirurgii Ogólnej brzeskiego szpitala?
Robimy wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, naczyniowej i endokrynologicznej. Raz w tygodniu przeprowadzane są planowe zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej. Pacjenci nie muszą już jeździć do Wrocławia lub Opola, a tak niestety wyglądało to dotychczas. Wiązało się to też często z długim czasem oczekiwania na operację. Teraz na miejscu jest dostęp do wielu zabiegów. Jeśli po badaniach okaże się, że jest on niezbędny, to nie trzeba czekać w długiej kolejce. Oddział działa sprawnie i zabiegi wykonywane są z dużą częstotliwością.

A czy na oddziale przestały być wykonywane jakieś zabiegi, które były przeprowadzane dotychczas?
Nie, przeprowadzamy wszystkie zabiegi, które były wykonywane do tej pory, a także wzbogaciliśmy je o procedury chirurgiczne, które dotychczas kierowane były do klinik czy szpitali wojewódzkich. Ponadto udoskonalamy wszelkie elementy, które w naszej opinii nie działały wcześniej w sposób idealny lub w ogóle. Przeprowadzamy zabiegi na układzie dokrewnym, np. związane z tarczycą, przytarczycami, nadnerczami (również laparoskopowe), a także z zakresu chirurgii naczyniowej, jak choćby embolektomię, wykonywane w trybie ostrodyżurowym tętnicy krezkowej górnej – czyli zabieg polegający na otwarciu tętnicy i mający na celu usunięcie materiału zatorowego w celu udrożnienia naczynia krwionośnego. Zabiegi naczyniowe dotyczące tętnic kończyn obwodowych w przewlekłych niedokrwieniach kończyn dolnych oraz zabiegi na układzie żylnym (żylaki kończyn dolnych i inne). Wprowadziliśmy nowe procedury chirurgii laparoskopowej – tu przeprowadzane są głównie zabiegi związane z przepuklinami, pęcherzykami żółciowymi, usuwaniem wyrostków, usuwaniem torbieli wątroby, usuwaniem nadnerczy, pobieraniem wycinków do badań diagnostycznych i wielu innych. Prowadzone są również badania diagnostyczne. Dr Szpon wykonał już na naszym oddziale adrenalektomię laparoskopową, czyli zabieg operacyjny polegający na chirurgicznym usunięciu nadnercza. Planujemy wprowadzenie wielu innych procedur, ale do tego potrzebny jest lepszej jakości sprzęt. Ten, dzięki dobrej współpracy z dyrekcją szpitala, powinien do nas trafić w ciągu najbliższych tygodni.

Jakie działania są przewidziane w celu udoskonalenia funkcjonowania oddziału?
Tak jak wspominałem, dokładamy wszelkich starań, aby usprawnić to, co wydaje się nam niedoskonałe. Współpracujemy z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), bo do tej pory te kontakty nie układały się najlepiej. Kiedyś były też problemy z realizacją kontraktu, a teraz udaje się go wykonywać z nadwyżką. Do naszego oddziału przyjeżdżają pacjenci również spoza powiatu brzeskiego. Chcą być tu operowane osoby z Wrocławia i Opola. To świadczy o tym, że mamy profesjonalnie przygotowaną kadrę, która doskonale zna się na swojej pracy. Mam nadzieję, że ta renoma będzie towarzyszyła oddziałowi przez cały czas.

szpital w Brzegu BCM brzeg24pl 2

Reklama