Podsumowanie najważniejszych wydarzeń w 2016 roku

3
Reklama

Za kilkadziesiąt godzin pożegnamy bieżący rok i przywitamy nowy – 2017. Przez ostatnie 12 miesięcy w Brzegu wydarzyło się bardzo wiele i trudno o spójne podsumowanie tego czasu, dlatego poniżej  przygotowaliśmy subiektywne podsumowanie najważniejszych i najciekawszych – naszym zdaniem – informacji, które pojawiały się na łamach naszych mediów.


STYCZEŃ – Rekordowy WOŚP

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

58 158,87 złotych – to łączna kwota, jaką udało się zebrać podczas 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Brzegu.  Sztaby w Lewinie Brzeskim i Grodkowie również zgromadziły rekordowe sumy. Organizatorzy, wolontariusze i artyści występujący na WOŚP-owych scenach, dali z siebie 110% mocy.


LUTY – Pieniądze na przebudowę ważnej strategicznie drogi powiatowej

Powiat Brzeski w porozumieniu z Gminą Brzeg i Gminą Skarbimierz złożył wniosek w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Wniosek został bardzo wysoko oceniony przez komisję przy Wojewodzie Opolskim i ostatecznie znalazł się na 2. miejscu rankingowym oraz otrzymał maksymalne dofinansowanie – w wysokości 3 milionów złotych. Remontem została objęta m.in. ulica Małujowicka, przy której znajdują się tereny inwestycyjne miasta, zakupione 28 lipca 2014 roku od Agencji Mienia Wojskowego.


MARZEC – Ostatnie przygotowania do wdrożenia rządowego programu „500 zł na dziecko”

W połowie marca 2016 roku do Brzegu przyjechał Stanisław Szwed. Wiceminister MRPiPS miał rozwiać wszelkie wątpliwości związane z wdrażaniem rządowego programu 500 plus. Co prawda, samorządy przygotowywały się do wypłat świadczeń już wcześniej, ale po tej wizycie wiedzieliśmy więcej. Nam udało się opracować „instrukcję KROK PO KROKU”, jak i gdzie składać wnioski w jednostkach odpowiedzialnych za wypłatę świadczeń. Kilka dni później Urząd Miasta w Brzegu poinformował o utworzeniu dodatkowego punktu, który przyjmował wnioski.


KWIECIEŃ – Nocna Dycha

To była największa sportowa impreza w Brzegu. Na linii startu Nocnej Dychy ustawiło się około 850 zawodników z całej Polski, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach open (kobiety i mężczyźni) oraz 7 kategoriach wiekowych (kobiety i mężczyźni). Ponadto z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych odbyły się również Mistrzostwa Służb Mundurowych o Puchar Dowódcy 1 Pułku Saperów w Brzegu. Nocna Dycha otrzymała prestiżowe wyróżnienie oraz znalazła się w najlepszej dziesiątce biegów w Polsce w sezonie 2015/2016 podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy.


MAJ – Dni Księstwa Brzeskiego

Największe miejskie wydarzenie rozpoczęło się już 30 kwietnia i trwało aż cztery dni – do 3 maja. W czasie tegorocznych Dni Księstwa Brzeskiego można było wysłuchać kilkudziesięciu godzin koncertów w amfiteatrze, w brzeskich klubach, na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich i Brzeskim Centrum Kultury. W „bitwie o tron” księstwa brzeskiego zwyciężyła Karolina Dorociak, którą wybrali uczestnicy „Pikniku książęcego” stosunkiem głosów 202 do 72.


CZERWIEC – Stal Brzeg awansowała do III ligi

W sobotę 11 czerwca br., miało miejsce historyczne wydarzenie. Zespół Stali Brzeg awansował do III ligi. Przez cały dzień na terenie MOSiR-u utrzymywała się świąteczna atmosfera, w której uczestniczyły wszystkie grupy wiekowe brzeskiej drużyny. Przed ostatnim ligowym spotkaniem, kończącym rozgrywki sezonu 2015/2016 Saltex IV Ligi, odbyła się prezentacja zespołów młodzieżowych z Akademii Stali Brzeg. Przypomnijmy, ostatni mecz w IV lidze Stal Brzeg zremisowała 1:1  z  Małąpanwią Ozimek.


LIPIEC – Z wieży ratusza zdjęto kapsuły czasu

We wtorek 26 lipca o godzinie 10.00, przystąpiono do zdjęcia kuli z wieży brzeskiego ratusza. Znajdowały się tam dwie metalowe tuby i papierowy dokument. Miesiąc później we wrocławskim Archiwum Państwowym, podczas specjalnej konferencji prasowej, zaprezentowano zawartość tzw. „kapsuł czasu”. Dokumenty, monety i medale, które śmiało można uznać za brzeskie skarby, głównie pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku. To bardzo ważne i cenne znalezisko dla miasta. Stanowi ono namacalną historię Brzegu.


SIERPIEŃ – Rozpoczęcie budowy wałów przeciwpowodziowych w Brzegu

Na tą inwestycję czekano wiele lat. Po kłopotach z brakiem pieniędzy na to zadanie, a później kontrowersjach z pierwszym przetargiem, w końcu inwestor wyłonił zwycięzcę i podpisał umowę z wykonawcą. Przekazanie placu budowy odbyło się pod koniec lipca, ale realne prace rozpoczęły się w sierpniu. Planowany termin ukończenia prac wyznaczono do 30 listopada 2016 roku, jednak zgodnie z przewidywaniami inwestora nie udało się tego terminu zachować. Sporządzony aneks do umowy pozwolił wykonawcy pozostać na placu budowy i dokończyć rozpoczęte zadanie. Według naszych ustaleń, budowa wałów przeciwpowodziowych w Brzegu zostanie zakończona najpóźniej wiosną przyszłego roku.


WRZESIEŃ – Mieszkańcy Brzegu domagają się prawa do ciszy nocnej

To jeden z „najgłośniejszych” tematów mijającego roku. Od komentarzy w sieci zawrzało, a sprawa rzeczywiście budzi kontrowersje. Przypomnijmy, na początku września br. do Biura Rady Miejskiej w Brzegu wpłynął obywatelski projekt uchwały w sprawie ustalenia dni i godzin otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych dla ludności na terenie Gminy Brzeg. Jak wynika z dokumentu, mieszkańcy domagają się zmian w prawie miejscowym w celu zachowania prawa do spoczynku nocnego. Projekt uchwały wzbudził wśród brzeżan niemałe poruszenie, ale są i tacy, którym pomysł się spodobał. Rada Miejska Brzegu projektem się nie zajęła, a po wzmożonych interwencjach policji w „Wozowni”, właściciel restauracji zrezygnował z organizowania imprez i ograniczył swoją działalność. Kolejnym lokalem na celowniku mieszkańców, którzy domagają się spokoju, znalazł się PUB Oleńka przy ul. Wyszyńskiego. Do naszej redakcji docierają również sygnały z innych lokali, głównie tych, które zazwyczaj organizują imprezy okolicznościowe, np. wesela. W takiej sytuacji, gdy jedni chcą spać, a inni tańczyć, trudno o złoty środek, który mógłby pogodzić poróżnionych mieszkańców.


PAŹDZIERNIK – Poznaliśmy szczegóły projektu brzeskiego kąpieliska na Korfantego

Mieszkańcy Brzegu czekają z niecierpliwością na udaną reanimację basenu przy ulicy Korfantego. Nieczynne od wielu lat miejskie kąpielisko może niedługo otrzymać drugie życie, ale już pojawiają się opinie, że basenu na basenie po prostu nie będzie. Przypomnijmy, podczas październikowej sesji Rady Miejskiej Brzegu, opolska firma zaprezentowała projekt zagospodarowania terenu przy ul. Korfantego. Koncepcja przewiduje m.in.: ogrodzenie terenu, budowę asfaltowej ścieżki wokół akwenu z częściowym oświetleniem, monitoring, plac zabaw, montaż siłowni plenerowej, szachownicę ziemną, dwa boiska do siatkówki plażowej, betonowy skatepark, pole namiotowe z miejscami kempingowymi oraz wodny plac zabaw. Wydaje się, że ta ostatnia atrakcja (wodny plac zabaw) nie będzie jednak spełniała oczekiwań mieszkańców, którzy chcą basenu, a w rzeczywistości otrzymają brodzik z instalacją natryskową. Szacowany koszt całej budowy wraz z dokumentacją wynosi około 5 mln złotych.


LISTOPAD – Brzeg stolicą praw dziecka

Brzeg został wybrany na gospodarza tegorocznych Obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, które odbyły się w dniach 14-20 listopada. To ogromne wyróżnienie dla miasta, które jednocześnie stało się sporym sukcesem organizacyjnym. W programie obchodów znalazło się wiele ciekawych akcji, spektakli i inicjatyw, a wśród nich np. spotkania z takimi ekspertami jak: Dorota Zawadzka, Edward Lutczyn, Anna Maria Wesołowska czy Laura Koba. Przypomnijmy, że podczas cyklu imprez z tej okazji, w Brzegu pobito rekord we wspólnym śpiewaniu piosenki pt. „Dziećmi jesteśmy tylko raz” zespołu Łajery. Brzeg, to wyjątkowe miejsce – podkreślał w rozmowie z dziennikarzami Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.


GRUDZIEŃ – W nowy rok z komunikacją na plus

Od ponad czterech miesięcy część brzeżan boryka się z problemami związanymi z brakiem zasięgu i słabą jakością rozmów telefonicznych. Powodem jest demontaż, na czas remontu wieży ratusza, infrastruktury nadawczej firmy Polkomtel, obsługującej m.in. telefonię sieci Plus. Wielu użytkowników telefonów komórkowych zapewne ucieszyła wiadomość, że niebawem na brzeski ratusz powróci nadajnik operatora. Kolejną ważną informacją, która pojawiła się w grudniu i ma  związek z komunikacją, to większa liczba pociągów, które będą zatrzymywać się w peronach brzeskiego dworca PKP. Ponadto regionalny przewoźnik uruchomił nowe połączenia z Opolem i Wrocławiem. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Brzegu także przekazało podróżnym dobrą nowinę, bowiem od przyszłego roku zostaną uruchomione nowe połączenia na trasie Brzeg-Namysłów-Brzeg.


 

Reklama