Od  przedszkola  do…..? „You Can Sing” w Brzegu

0

IX festiwal piosenki anglojęzycznej You Can Sing za nami. W tym roku organizatorzy – Zespół Szkół nr2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu oraz Wojciech Toporowski, dyrektor festiwalu Face the Music, po raz pierwszy zaprosili do udziału w zmaganiach konkursowych, przedszkolaków.  I był to strzał w dziesiątkę. Najmłodsi przybyli z przedszkoli nr 6 i 10, z przedszkola Poziomka w Skarbimierzu oraz z przedszkola działającego przy Szkole Muzycznej w Brzegu.  Zachwycili jurorów oraz publiczność nie tylko poziomem wykonań, ale także wdziękiem i swobodą sceniczną.  Jurorzy mieli naprawdę trudne zadanie przyznając miejsca tym wyjątkowym wykonawcom. Ostatecznie zadecydowało o przyznaniu wszystkim przedszkolakom  miejsca pierwszego .  Doceniono poziom muzyczny i językowy wykonań, pomysłowość , granie na bum bum rurkach ( tak, tak, jest taki instrument!) . Najmłodsi konkursowicze otrzymali drobne upominki oraz nagrody grupowe.  


Wysoki poziom zaprezentowali również przedstawiciele szkół podstawowych  wykonujący współczesne, a także nieco starsze utwory np. Beatlesów czy Cohena. Jurorzy przyznali trzecie miejsce Emilii Kolbuch i Emilii Kasztelan ze Szkoły Podstawowej w Łosiowie, drugie miejsce Wiktorii Burzec ze Szkoły Podstawowej nr1 w Niemodlinie, miejsce pierwsze Oliwii Nowickiej ze Szkoły Podstawowej nr6 w Brzegu. Następna część konkursu należała do gimnazjalistów, którzy wykonywali piosenki z repertuaru Eda Sheerana, Emeli Sande i innych popularnych wykonawców. Jury wybrało zwycięzców tej kategorii, co nie było łatwe z uwagi na bardzo wysoki i wyrównany poziom.  I tak, trzecie miejsce przypadło Amelii Galant z Gminnego Gimnazjum w Skarbimierzu, drugie miejsce duetowi wokalno – instrumentalnemu Wygimbusy z gimnazjum w Lewinie Brzeskim. Pierwsze miejsce zajął Damian Lis, przedstawiciel Gimnazjum nr4 w Brzegu. Zachwycił wszystkich dojrzałym głosem i sposobem wykonania niełatwego utworu Christiny Aguillery ‚Say Something’. Damiana docenił również dyrektor festiwalu Face the Music, Wojciech Toporowski, przyznając mu bilet  gwarantujący uczestnictwo we wspomnianym festiwalu.  Ostatnią częścią konkursu były występy przedstawicieli szkół średnich. Zaśpiewano dwa utwory Whitney Houston, a także piosenkę Adele, Katy  Perry, Robbiego Williamsa, Ammy Macdonald , Jamesa Arthura i Wilków. W tej kategorii wygrał duet wokalny: Justyna Galant oraz Kacper Dwojak z  Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Prudniku, drugie miejsce przypadło Dominikowi Budzińskiemu z Zespołu Szkół Zawodowych w Brzegu, a trzecie zespołowi The Kutz z brzeskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu.

Festiwal You Can Sing po raz dziewiąty dowiódł, że mamy naprawdę utalentowaną młodzież i dzieci. Żyjemy w czasach, w których język angielski przestaje być językiem obcym, a rozwijanie talentu  muzycznego staje się możliwe w każdym mieście. Występy młodych ludzi pokazały jeszcze jedno: pasja muzyczna, radość ze śpiewania czy muzykowania to sposób na życie, dobre samopoczucie i z pewnością jest alternatywą dla szkolnego i nie szkolnego stresu. A organizatorów cieszy również fakt, że impreza gromadzi chętnych z różnych miast województwa: Nysy, Prudnika, Grodkowa, Głubczyc, Niemodlina, Lewina Brzeskiego, Łosiowa. Za rok na YCS spotkamy się po raz dziesiąty. Zorganizujemy go, jak zawsze, z przyjemnością i towarzyszącym jej dreszczykiem emocji. Oj, będzie się działo! Już dziś zapraszamy chętnych do udziału w konkursie, bo przecież you can sing! I na koniec gorące podziękowania dla sponsorów, dzięki którym mogliśmy uhonorować tegorocznych zwycięzców: dla biura tłumaczeń Albion, kawiarni Ambrozja, księgarni Sowa, Keesho Photography, sklepu Hurtmet, biura  nieruchomości Margot, hurtowni Roan, sklepów sportowych Szpej Sport, Team Sport oraz firmie Websplash. Do ufundowania nagród przyczyniła się także Rada Rodziców Zespołu Szkół nr2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu.

Wszyscy nagrodzeni otrzymali okolicznościowe statuetki rąk Z-cy Burmistrza Brzegu Bartłomieja Kostrzewy, który podsumowując uroczystość przypomniał słowa wybitnego polskiego wokalisty Michała Bajora wypowiedziane kiedyś w Niemodlinie: „nie zawsze wygrywałem konkursy, festiwale, w życiu ważne jest by realizować swoje pasje”.

Spotykamy się za rok!

 

                                              anglistki z Zespołu Szkół nr2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu

Galeria: