Cóż tam Panie w polityce? – Felieton Posła RP Tomasza Kostusia z cyklu „Widziane z Wiejskiej”

0

Cytatem z Wesela Stanisława Wyspiańskiego chciałbym rozpocząć w tym felietonie podsumowanie tego, co wydarzyło się w ostatnich tygodniach. Nie sposób nie wspomnieć  tu o „szczycie szczytów” osiągniętym przez premier Szydło w Brukseli, odpowiedzi Platformy Obywatelskiej na #lexSzyszko  i „poGromie” w najbardziej cenionej polskiej jednostki specjalnej.


27:1
To, co się stało w Brukseli podczas szczytu, może doprowadzić do marginalizacji Polski.  Wynik głosowania 27:1 za wyborem na przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska jest druzgocący dla polskiego rządu. Próba przekucia go w sukces to jawna kpina i manipulacja. Unia w tej chwili ma bardzo poważne problemy. Potrzebna jest konsolidacja i gra zespołowa. Trudno jednak będzie o poprawę naszego wizerunku w Europie widząc nieudolność najgorszego, moim zdaniem, po 1989 roku Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Jedno jest jednak pewne, tak dotkliwej „porażki” jak w Brukseli nie odniosła już dawno żadna nasza reprezentacja (nie tylko polityczna).

#drzewoPlus
1,5 miliona drzew zostało wyciętych od czasu wprowadzenia feralnych zmian w ustawie, nazywanych #lexSzyszko. Efektu pracy pił i siekier nie da się odwrócić. Możemy je jednak przynajmniej w minimalnym stopniu złagodzić. Dlatego działacze Platformy Obywatelskiej pierwszego dnia wiosny w całym kraju sadzili drzewa. Akcja #drzewoPlus prowadzona był też w naszym regionie. Działania podjęte w Międzynarodowy Dzień Lasów były związane nie tylko z myślą o środowisku, ale to również manifest wobec tego, co robi minister Jan Szyszko. Konsekwencje jego działania powinny być przestrogą przed pochopnym stanowieniem prawa, co może mieć tragiczne konsekwencje.

PoGROM
Już kilka tygodni temu  na moim facebookow’ym fanpeag’u starałem się obrazowo przedstawić to, co dzieje się w polskiej armii. Wspominałem wtedy o ponad 20 generałach i 250 pułkownikach, których „straciło” polskiej wojsko. Niestety doszli do nich kolejni, którzy podjęli albo za których podjęto decyzję o rozstaniu się z mundurem. Karuzela kadrowa nie oszczędza nawet cenionej na całym świecie, będącej powodem do dumy jednostki GROM. Najnowsza zmiana personalna sytuuje na jej czele osobę, która z rodziny „specjalsów” została wykluczona kilka lat temu. Wobec tego należy spodziewać się, że dojdzie do kolejnej lawiny „odejść”. Nie potrafię pojąć, dlaczego Minister (Obrony Narodowej ?!) Antoni Macierewicz jawnie rozbija najważniejszy fragment naszego wojska. Oficerowie przenoszeni są do propagandowej obrony terytorialnej, dodatki otrzymują ochroniarze z żandarmerii Antoniego Macierewicza, którzy przeprowadzają go przez ulicę, a nasza armia straciła prawie wszystkich najważniejszych dowódców.


Tomasz Kostuś – politolog, poseł Platformy Obywatelskiej RP. Wieloletni samorządowiec od 2008 roku członek zarządu województwa opolskiego, w randze wicemarszałka w latach 2008-2014. Od lat specjalizuje się w tematach samorządu, infrastruktury, bezpieczeństwa narodowego oraz energetycznego. W sejmie jest członkiem komisji infrastruktury, a także wielu delegacji oraz zespołów parlamentarnych. M.in. jest wiceprzewodniczącym Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej i wiceprzewodniczącym Opolskiego Zespołu Parlamentarnego – którego był inicjatorem. Posła można spotkać w jego biurach Poselskich w Opolu, Niemodlinie oraz Brzegu. Więcej informacji na temat jego pracy na rzecz regionu można znaleźć na stronie www.kostus.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/TomaszKostusOpole.

widziane-z-wiejskiej-brzeg24pl-1