Miliony dla Brzegu i Skarbimierza. Gminy podpisały umowę na dofinansowanie

13

Sąsiadujące ze sobą gminy otrzymały ponad 15 mln złotych dofinansowania w ramach projektu pn. „Wdrażanie strategii niskoemisyjnych w Subregionie Brzeskim na terenie Gmin Brzeg i Skarbimierz”. Łączna wartości inwestycji na terenie Brzegu i Skarbimierza wynosi 19 126 448,88 złotych.


Dzisiaj (5 lipca) w brzeskim ratuszu odbyło się podpisanie umowy z udziałem Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły, Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka oraz Wójta Gminy Skarbimierz Andrzeja Pulita.

– Zbudowaliśmy partnerstwa poprzez subregiony i daliśmy tym partnerom pieniądze. Emocje między nami trzy lata temu były naprawdę różne, nie były takie kolorowe, jak są dzisiaj, ale konsekwentnie jeździliśmy na każde spotkanie, informowaliśmy się, co chcemy zrobić i jak to będzie wyglądało. To była bardzo potężna praca związana z procedurami – tłumaczy marszałek województwa Andrzej Buła.

– Cieszymy się, bo właściwie wykorzystaliśmy pełną kwotę, która była przeznaczona dla subregionu na strategię niskoemisyjną. To są największe środki finansowe, jakie w historii naszej gminy pozyskaliśmy i myślę, że znacząco wpłyną na wizerunek naszego miasta i wygodę dla mieszkańców – mówi Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

Przypomnijmy, że Gmina Brzeg planuje z tych środków przebudować m.in.: główne ciągi pieszo-rowerowe na terenie parków, skwer wzdłuż ulicy Jagiełły oraz ulice: Nadbrzeżną i Wolności. Plan budowy tej ostatniej ulicy budzi wśród mieszkańców sporo kontrowersji. Chodzi głównie o zamiar wycięcia około 60 drzew oraz rodzaj nawierzchni ścieżki rowerowej (kostka brukowa – przyp. redakcja).

– W Kluczborku też pojawiają się głosy, czy kosztem drzew należy robić ścieżkę rowerową. Ja nie byłem w momencie planowania tych inwestycji. Jestem zwolennikiem całkiem nowatorskiego rozwiązania, np. ścieżek rowerowych „pod prąd” na ulicach jednokierunkowych. Wolałbym zrobić taką ścieżkę rowerową niż wycinać drzewa – wyjaśnia marszałek Andrzej Buła.

Dodajmy, że władze Brzegu ogłosiły już pierwszy przetarg na wdrażanie strategii niskoemisyjnej w zakresie przebudowy ulicy Nadbrzeżnej. Przetargi na kolejne działania będą systematycznie rozpisywane. Wszystkie inwestycje muszą zostać rozliczone do końca października 2018 roku.

 • Dorota Anna Baum

  Jeśli ktoś chce podpisać petycję i być może przyczynić się do uratowania tych drzew,proszę o kontakt ( np wiadomość za pośrednictwem facebooka).Może ktoś zechciałby pomóc zbierać podpisy? Kto wie,może jest to możliwe!

 • Adam241270

  Zaprotestujmy na ul. Wolności dla wolności drzew! STOP ich wycinaniu!

 • tom

  O co chodzi z tymi drzewami? Uwzięli się na nie czy co?!
  Przecież to już zaczyna być tragiczne, wszędzie tylko wycinają – to nienormalne.
  Nie pozwólmy na to!

  • Brzeg Miasto Kiedyś Zielone

   aż strach pomyśleć,jak w ramach „walki z zanieczyszczeniami” zajmą się wycinką w parkach i skwerach,skoro z jednej całej ulicy bez skrupułów zlikwidują wszystkie.DOSYĆ!NIE GODZIMY SIĘ NA TO!Panorama-można to bardziej rozdmuchać? Jakie są opcje,żeby to zatrzymać i czy jest znany dokładny termin tej masakry?

   • Brzeg Miasto Kiedyś Zielone

    hahaha,znaczy się BRZEG24 🙂 Link z Panoramy 🙂

 • Brzeg Wita

  Wszystko prawie Ok. ale uważam ze przebudowa ul.Nabrzeżnej i pakowanie tam funduszy nie ma żadnego sensu jak jest juz przebudowana słowiańska, Wyszyńskiego a i ma byc jeszcze wolności to proponuje Piłsudskiego oraz Jana Pawła

  • Ajajajaj

   ALE CO TO MA WSPÓLNEGO Z NISKĄ EMISJĄ? Bo z tego co mi wiadomo,to drzewa są raczej przydatne w obniżeniu zanieczyszczeń w powietrzu,a są plany by je wyciąć wszystkie w pień! To wszystko to jest jedna wielka ściema,a wy to łykacie jak pelikany.No ale o to im właśnie chodzi

 • Ajajajaj

  a jak wycięcie tych drzew ma pomóc w tej strategii niskoemisyjnej ? Robicie z nas idiotów???

 • Walenty

  Poszukuje mocnego Eksperta przez duze „E” od niskiej emisji.

  Oswiec mnie prosze, prostego zjadacza mielonki z Biedronki, gdzie sa elementy laczace program niskiej emisji z przebudowa ul. Nadbrzeznej?

  Dziekuje Panie Ekspercie, poniewaz autor artykulu – ukrywajacy sie za inicjalami AP, jest co najmniej bezwladny umyslowo.

  • Ajajajaj

   zaraz zaraz,przecież to nie autor sobie wymyślił plany przebudowy tylko zdaje się URZĄD MIASTA W BRZEGU!proszę sobie wejść na stronę UM zanim będzie pan poszukiwał eksperta.Ja też nie trybię co ma niska emisja do przebudowy i wycinki,to są jakieś jaja

 • guess who

  Bardzo liczymy na to,że marszałek województwa Pan Andrzej Buła ostatecznie powstrzyma okrutny plan z wycinką drzew.

 • Co zrobić by uroslo drzewo…… . Posadzić szyszkę…….. Albo…..

 • Co chronić by uroslo drzewo…… . Posadzić szyszkę…….. Albo…..