Logo 728×90
Reklama 750×150 pod menu

Miliony dla Brzegu i Skarbimierza. Gminy podpisały umowę na dofinansowanie

DSC_0760 (Kopiowanie)

Sąsiadujące ze sobą gminy otrzymały ponad 15 mln złotych dofinansowania w ramach projektu pn. „Wdrażanie strategii niskoemisyjnych w Subregionie Brzeskim na terenie Gmin Brzeg i Skarbimierz”. Łączna wartości inwestycji na terenie Brzegu i Skarbimierza wynosi 19 126 448,88 złotych.


Dzisiaj (5 lipca) w brzeskim ratuszu odbyło się podpisanie umowy z udziałem Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły, Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka oraz Wójta Gminy Skarbimierz Andrzeja Pulita.

– Zbudowaliśmy partnerstwa poprzez subregiony i daliśmy tym partnerom pieniądze. Emocje między nami trzy lata temu były naprawdę różne, nie były takie kolorowe, jak są dzisiaj, ale konsekwentnie jeździliśmy na każde spotkanie, informowaliśmy się, co chcemy zrobić i jak to będzie wyglądało. To była bardzo potężna praca związana z procedurami – tłumaczy marszałek województwa Andrzej Buła.

– Cieszymy się, bo właściwie wykorzystaliśmy pełną kwotę, która była przeznaczona dla subregionu na strategię niskoemisyjną. To są największe środki finansowe, jakie w historii naszej gminy pozyskaliśmy i myślę, że znacząco wpłyną na wizerunek naszego miasta i wygodę dla mieszkańców – mówi Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

Przypomnijmy, że Gmina Brzeg planuje z tych środków przebudować m.in.: główne ciągi pieszo-rowerowe na terenie parków, skwer wzdłuż ulicy Jagiełły oraz ulice: Nadbrzeżną i Wolności. Plan budowy tej ostatniej ulicy budzi wśród mieszkańców sporo kontrowersji. Chodzi głównie o zamiar wycięcia około 60 drzew oraz rodzaj nawierzchni ścieżki rowerowej (kostka brukowa – przyp. redakcja).

– W Kluczborku też pojawiają się głosy, czy kosztem drzew należy robić ścieżkę rowerową. Ja nie byłem w momencie planowania tych inwestycji. Jestem zwolennikiem całkiem nowatorskiego rozwiązania, np. ścieżek rowerowych „pod prąd” na ulicach jednokierunkowych. Wolałbym zrobić taką ścieżkę rowerową niż wycinać drzewa – wyjaśnia marszałek Andrzej Buła.

Dodajmy, że władze Brzegu ogłosiły już pierwszy przetarg na wdrażanie strategii niskoemisyjnej w zakresie przebudowy ulicy Nadbrzeżnej. Przetargi na kolejne działania będą systematycznie rozpisywane. Wszystkie inwestycje muszą zostać rozliczone do końca października 2018 roku.

Related posts