Brzeg miastem koncepcji, wizualizacji i niestety połowicznych inwestycji w odniesieniu do wyborów

0

Nieubłaganie, jak co cztery lata zbliża się okres zaciętej walki o głosy mieszkańców. Kto więcej obieca, kto lepiej poprowadzi kampanię wyborczą i kto w wyniku wrześniowo październikowych zmagań wygra wybory – zostanie burmistrzem i zasiądzie w Radzie Miasta. Walka niestety nie jest równa, bo przykładowo partie polityczne pobierają subwencje, które nie obciążają budżetów kandydatów, tak jak ma to miejsce z kandydatami startującymi z bezpartyjnych, niezależnych komitetów wyborczych.


Ponad pół miliarda dla PiS i PO z pieniędzy podatników!
Jak podaje gazeta Rzeczpospolita: „Z przedstawionych przez MF informacji wynika, że od 2005 roku subwencję otrzymało 17 partii politycznych. Najwięcej w tym czasie otrzymały Prawo i Sprawiedliwość – 274 mln zł oraz Platforma Obywatelska – 270.6 mln zł. Dalej znajduje się SLD (126,3 mln zł), PSL (98,8 mln zł)”*.  Najwięcej jednak możliwości mają osoby, które są już na stanowiskach wójta, burmistrza czy prezydenta. Mogą oni bowiem wydawać pieniądze publiczne, żeby zostawić coś po sobie, a tym samym „kupić” głos potencjalnego wyborcy.`

W okresie kampanii wyborczej media zasypują nas materiałami dotyczącymi „inwestycji” jakie są wykonywane w całej Polsce na zlecenie włodarzy małych i większych miast oraz wsi. Otóż inwestycje te, nierzadko wykonywane przed samymi wyborami i jest w tym pewien zamysł. Często takie inwestycje realizowane są w ekspresowym tempie, tracąc przy tym np. na funkcjonalności, bądź na jakości, albo po prostu z braku środków nie są doprowadzane do końca. Brzeg jest jednym z przykładów, gdzie inwestycje nie są realizowane według początkowych założeń, albo odbiegają od zamysłów projektanta, który niemało się natrudził żeby jego projekt wygrał konkurs, był nietuzinkowy, w pełni użyteczny, ale także podobał się mieszkańcom. Przykładem takiej inwestycji jest chociażby marina, której projekt początkowo obejmował budynek z zapleczem gastronomicznym oraz pomost dla pieszych, mający łączyć nadodrzański park z przystanią**. Obecny burmistrz planował w Brzegu postawienie toru kolarskiego. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt że kolarstwo jest sportem niszowym, tor ten nie byłby pełnowymiarowy. Ponadto usadowienie toru zamknęłoby możliwość rozbudowy basenu krytego, budowli, która na rozbudowę czeka już 20 lat.

20 lat – chyba wystarczająco wymowny  okres czasu, jaki mieszkańcy muszą czekać, żeby inwestycja została dokończona. Obecnie przed wyborami Pan burmistrz Jerzy Wrębiak zaplanował basen odkryty za bagatela 15 mln złotych***, nie licząc wcześniej wydanych na staw około 4 milionów złotych****. W projekcie kąpieliska odkrytego, wyglądającego na wizualizacji naprawdę imponująco, na które także czekają mieszkańcy nie było by nic złego, gdyby nie wysokość kosztów realizacji inwestycji oraz to, że w tym miejscu brak jest miejsc parkingowych a infrastrukturę wodno-kanalizacyjną będzie trzeba budować od podstaw.

Projekty tych dwóch inwestycji wyglądały naprawdę imponująco, widać że architekt stara się żeby nasze miasto mogło być bardziej atrakcyjne – w końcu też pochodzi z Brzegu.Były w tych projektach jednak pewne niedociągnięcia jak chociażby mała liczba miejsc parkingowych, ale to nie wina architekta, po prostu w Brzegu brakuje miejsca na pełną realizację zaplanowanych inwestycji, a sam projektant nie ma wielkiego wpływu na to z jakim terenem przychodzi mu się zmierzyć. Niestety Brzeg jako miasto został zamknięty po obrysie po tym jak Rada Miasta i Gminy Brzeg z ówczesnymi burmistrzem Pawlikiem oraz zastępcą burmistrza panem Pulitem – zdecydowała w 1991r. o rozłączeniu gminy wiejsko-miejskiej na dwie odrębne gminy. Brzeg jest jednym z najgęściej zabudowanych i zamieszkałych miast na terenie naszego kraju. Gęstość zaludnienia wynosi bowiem w naszym mieście 2471 osób na kilometr kwadratowy a np. w gminie Skarbimierz – 72 osoby na km kwadratowy. W Brzegu niewątpliwie brakuje dokumentów dotyczących długoplanowego rozwoju miasta, planów inwestycyjnych ze starannym wyszczególnieniem przeznaczenia miejskich działek i pozostałych nieruchomości. Warto to zmienić. Mogą tego dokonać mieszkańcy idąc 21 października 2018 na wybory, decydując na kogo oddać swój głos.

Wojciech Wójcik
Członek komitetu ds. połączenia gmin Brzeg i Skarbimierz

*Źródło: https://www.rp.pl/Polityka/170329929-Subwencje-dla-partii-politycznych-Ponad-miliard-zlotych-z-budzetu.html
**Źródło: https://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=1039
***Źródło: https://brzeg.pl/archiwum-aktualnosci/69784-koncepcja-budowy-basenu-przy-ul-korfantego/
**** Źródło: https://brzeg24.pl/slider/128012-jak-wybudowac-kapielisko-pokazala-nysa-pokazuje-tez-olawa-brzeg-pokazal-jak-zrobic-staw-dla-ryb-za-prawie-4-miliony/