Laureaci Festiwalu „Tobie Polsko” powalczą o Grand Prix

0

I etap XXII Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” odbył się 22. października w auli Szkoły Podstawowej w Olszance. Jury po wysłuchaniu wszystkich uczestników wytypowało 24 wykonawców – laureatów – do koncertu galowego, który odbędzie się 11. listopada w kościele w Pogorzeli. W trakcie koncertu wyłoniony zostanie wykonawca, który otrzyma Grand Prix przeglądu.


Celem Festiwalu jest popularyzacja różnorodnych pieśni o Ojczyźnie, pieśni legionowych, pieśni przejawiających nuty patriotyzmu i walki o niepodległość. Każdego roku do udziału w przeglądzie zgłasza się wielu wykonawców, którym bliska jest tego typu tematyka, a ich mistrzowskie wykonania wokalne sprawiają, że poziom artystyczny wydarzenia jest z roku na rok coraz wyższy.

Za organizację tegorocznej edycji odpowiedzialna jest Gmina Olszanka, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Olszanka oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Olszance. Za stołem jurorskim zasiedli: Janina Koronkiewicz – Przewodnicząca, Grażyna Kotecka i Dorota Hnat, które po wysłuchaniu 57 prezentacji artystycznych zdecydowały, że do Konkursowego Koncertu Laureatów, który odbędzie się w niedzielę 11.11 w kościele w Pogorzeli, przechodzi 24 Wykonawców. Ci powalczą o Grand Prix.
W kategorii wiekowej „dziecięcej” – Soliści zakwalifikowano Kamilę Czartoryską (GOK Reńska Wieś) oraz Martę Pater (MGOKSiR Korfantów). Spośród zespołów wokalnych i chóralnych w tej kategorii wiekowej przeszły dwa zespoły: Suskie Skowroneczki (PSP Sucha) i Jedynka (PSP nr 1 Brzeg).

W kategorii „młodzieżowej” do koncertu laureatów dostali się: Kacper Trela (ZS Otmuchów), Aleksandra Szyszka (Sołectwo Obórki – Gmina Olszanka), Aneta Wyrembak (PSP nr 8 Brzeg), Kamila Szpineta z (MGOKSiR Korfantów) oraz zespoły Sunflowers (NOK Namysłów), Work in Progress (ZSE Opole) i (GOK Skoroszyce).
W kategorii dorosłych do koncertu finałowego zakwalifikowano taki wykonawców jak: Jarosława Letka (Czepielowice), Małgorzata Kulińska (MGDK Lewin Brzeski), Arkadiusz Guglas (Sołectwo Pogorzela – Gmina Olszanka), zespół wokalny Rajms (Bielice) i chór Canto Unitis (Lewin Brzeski).

Spośród seniorów jury zakwalifikowało: solistkę Bożenę Pakułę (GOK Lubsza); zespoły wokalno i wokalno-instrumentalne: Kupskie Echo (GOK Dobrzeń Wielki), Metronom (KŻ Opole); chóry: Kombatant (DPS dla Kombatantów Opole), Uśmiech (Stowarzyszenie Wsi Jasienica Dolna i Wsi Drogoszów), Bagatela (DDP Magda-Maria w Opolu) i Cantate Domino (Skarbimierz).

Choć wszyscy wykonawcy prezentują wysoki poziom artystyczny, to jedno jest pewne – tylko jeden spośród nich otrzyma – już 11.11 – Grand Prix. Festiwal honorowym patronatem objęli: Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła i Wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska.

Zadanie finansowane w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” – Realizacja Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego Przez Społeczność (LSR) na lata 2016-2022 dla obszaru działania Stowarzyszenia „Brzesko-Oławska Wieś Historyczna”.

W imieniu organizatorów gorąco zachęcamy do udziału w koncercie laureatów.