Wigilie wiejskie w Lipkach i Łukowicach Brzeskich

0

Tradycyjne, wiejskie wigilie odbyły się w tygodniu poprzedzającym święta w dwóch miejscowościach Gminy Skarbimierz. Najpierw, w czwartek 14. grudnia, świętowano w Lipkach. W sobotę 16. grudnia z kolei, przyszła pora na spotkanie opłatkowe w Łukowicach Brzeskich.


W Lipkach ok. 200 mieszkańców wsi, a także goście z Brzeziny, podziwiało Jasełka przygotowane przez nauczycieli i dzieci z miejscowej filii szkoły podstawowej i przedszkola. Wszystkim uczestnikom bardzo podobał się występ dzieci. Po koncercie, mali artyści dołączyli do rodziców i innych uczestników wigilii. Dzielono się opłatkiem, składano życzenia, śpiewano kolędy i wspólnie raczono się pysznym barszczem z uszkami i ciastem przygotowanym przez panie ze Stowarzyszenia Lipowa Osada i innych mieszkańców wsi. Organizatorem spotkania był sołtys Zdzisław Uryga wraz z Radą Sołecką i Stowarzyszeniem Lipowa Osada oraz kierownik i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Lipkach.

Wigilię wiejską w Łukowicach Brzeskich zorganizowano kilka dni później, tj. w sobotę 16. grudnia 2017 r. W imprezie uczestniczyło około 100 osób, którym również zaprezentowano przedstawienie jasełkowe (w wykonaniu dzieci z miejscowego przedszkola i ze szkoły podstawowej). Było pięknie i wzruszająco. Mali artyści, przygotowani przez kierowniczkę placówki – Agatę Kuziemską i innych nauczycieli, bardzo się starali, aby wypaść jak najlepiej. W wigilii uczestniczyła także m.in. dyrektorka Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu – Grażyna Burska. Uczestnikom spotkania bardzo podobały się występy dzieci oraz krótki koncert kolęd w wykonaniu mieszkanki Łukowic Brzeskich – Pauliny Huptyś. Uczestnicy wigilii, dzieląc się opłatkiem życzyli sobie wszystkiego najlepszego, potem wspólnie jedli pyszny barszczyk i ciasto. Organizatorem wydarzenia był sołtys Łukowic Brzeskich Adam Majdaniuk wraz z Rada Sołecką oraz Szkoła Podstawowa w Łukowicach.