Święto Lipy oraz 70-lecie OSP w Lipkach

0

Druga sobota lipca mieszkańcom podbrzeskich Lipek minęła pod znakiem rodzinnej zabawy. Piąta edycja „Święta Lipy” celebrowana była w tym roku wspólnie z obchodami 70-lecia istnienia OSP Lipki.


Świętowanie rozpoczęło się o godz 14:00 od wspólnej zabawy rodzinnej w grze terenowej. Po niej odbyła się uroczysta msza św. w miejscowym kościele z okazji 70-lecia istnienia OSP Lipki. Po nabożeństwie strażacy i goście przemaszerowali na miejscowe boisko.

To jest nasze piąte święto Lipy, a dzisiaj wspólnie ze strażakami z OSP świętujemy 70-lecie istnienia. Ich święto podobnie nazywane jest „świętem Lipy”. Od pięciu lat, co roku, spotykamy się przed Domem Ludowym na placu. Parę lat temu świętowaliśmy setną rocznicę zasadzenia lip w naszej miejscowości, wybrukowania drogi i przeprowadzenia elektryfikacji w Lipkach – wyjaśnia sołtys Lipek, Zdzisław Uryga. – Liczba lip w naszej miejscowości zmienia się, niektóre drzewa musiały zostać wycięte, w ich miejsce nasadziliśmy wspólnie z mieszkańcami 88 nowych drzew – dodaje sołtys.

Na stadionie druhowie otrzymali wyróżnienia od władz lokalnych oraz Państwowej Straży Pożarnej za wkład i trud w pełnieniu swoich obowiązków. Nie zabrakło Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej, która działa przy OSP Lipki.

Na początku strażacy ochotnicy z naszej miejscowości dysponowali wozem konnym z ręczną pompą strażacką, kilkoma odcinkami węży tłocznych, drabiną ciężko przestawną, parę hełmów z pasami z toporkami – tak opisywałno cały inwentarz w dokumentach, które się zachowały. Obecnie OSP Lipki posiada cztery samochody. Przy naszej organizacji działa również Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza. Przez cały okres istnienia OSP w Lipkach uczestniczyliśmy w wielu różnych akcjach w Powiecie Brzeskim. Do największych działań jednostki z Lipek należy m.in. akcja w Kuźni Raciborskiej, podczas pożaru lasów, jak również pomoc podczas powodzi tysiąclecia sprzed dwudziestu lat – wyjaśnia Edward Kowalczyk, prezes OSP Lipki

Po części oficjalnej strażacy ochotnicy zaprezentowali swoje umiejętności, przy symulacji zdarzenia drogowego. Zgromadzeni goście z zaciekawieniem obserwowali umiejętności druhów ze swojej miejscowości.

Obchodzimy okrągły piąty rok działalności Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej, dla nas jest to duże wyróżnienie, że możemy działać wspólnie z strażakami z OSP. Bierzemy czynny udział w akcjach poszukiwawczych na terenie całego województwa, a nasze wyjazdy liczone są już w dziesiątkach. W tym roku na całe szczęście mamy mniej interwencji. Cały czas szkolimy się i staramy się pozyskiwać lepszy sprzęt – mówił o działaniach sekcji Bartosz Łukasik, Zastępca Dowódcy Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej w OSP Lipki.

Po pokazie rozpoczęła się część artystyczna, której towarzyszyły występy dzieci z zespołów artystycznych GPB w Skarbimierzu, występ młodzieżowego zespołu gitarowego z Lipek, występ kabaretu „4 Fala” z Kielc, biesiada z zespołem „Ondraszki”, koncert „Nie ma Lipy” oraz zabawa pod gołym niebem z zespołem „Niezły Młyn”.

Oprócz wspomnianych wyżej atrakcji najmłodsi mogli liczyć na gry i zabawy przygotowane przez „Seledynek”, puszczanie mydlanych baniek. Mogli także sprawdzić swoje siły w jeździe konnej.