Policjanci z Brzegu rozdali pieszym i rowerzystom elementy odblaskowe

0

Policjanci z Brzegu włączyli się w ogólnopolskie działania na rzecz bezpieczeństwa niechronionych użytkowników dróg. Funkcjonariusze prowadzili akcję w całym powiecie. Rozdawali odblaski, informowali o zagrożeniach i przestrzegali przed brakiem rozwagi na drodze.


– Dzięki elementom odblaskowym, najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze, czyli piesi i rowerzyści, są lepiej widoczni. Sprawiają one, że kierowca samochodu widzi nas nawet ze 150 m. Niezależnie od pory roku powinniśmy je nosić po zmroku, nie tylko poza terenem zabudowanym, ale również w miastach i mniejszych miejscowościach, tam gdzie nie ma chodników a pobocza bywają niebezpieczne i nieoświetlone – tłumaczy sierż. sztab. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Ogólnopolska akcja została zorganizowana przede wszystkim po to, aby wzmóc świadomość pieszych, rowerzystów i kierowców samochodów. W kwestiach bezpieczeństwa ważny jest także wzajemny szacunek i kultura na drodze. Mundurowi edukowali uczestników ruchu, ale także egzekwowali stosowanie się do prawnych norm.

– Policjanci skupili uwagę na pieszych przechodzących w miejscach niedozwolonych, wbiegających przed nadjeżdżający pojazd, wchodzących na jednię zza pojazdu i poruszających się niewłaściwą stroną jezdni. Sprawdzaliśmy również, jak kierowcy zachowują się względem niechronionych: czy ustępują pierwszeństwa pieszym na pasach i nie zatrzymują się na „zebrach” uniemożliwiając przejście. Warto pamiętać, że życie i zdrowie mamy tylko jedno, a lekceważenie przepisów i praw drugiego człowieka na drodze szybko może okazać się zgubne – podsumowuje Patrycja Kaszuba.

Dodajmy, że elementy odblaskowe, które rozdawali policjanci, zostały zakupione przez Brzeskiej Stowarzyszenie Promocji Zdrowia.