Saperskie zimowisko z Klubem 1 Pułku Saperów w Brzegu

0

Tradycyjnie w okresie ferii zimowych Klub 1 Pułku Saperów w Brzegu zorganizował dwutygodniowy cykl zajęć dla dzieci żołnierzy i pracowników wojska. Tegoroczna oferta, jak zwykle bogata i różnorodna  cieszyła się dużym zainteresowaniem. Mimo niesprzyjającej aury dzieci i młodzież bawili się doskonale.


15 stycznia rozpoczął się I turnus „Saperskiego Zimowiska”. Pierwszego dnia 31 uczestników poszło do  Jednostki Wojskowej 2697: uczestniczyli w zajęciach fizycznych na hali sportowej, zwiedzili salę tradycji oraz obejrzeli I część przygód misia Paddingtona.

Następnego dnia dzieciaki pojechały do Twierdzy Kłodzkiej, gdzie zwiedzanie rozpoczęły od podziemnych labiryntów. Mimo mrozu i śniegu udało się także przejść szlakiem górnej części Twierdzy. Po wyczerpującej wycieczce małych brzeżan czekała niespodzianka – McDonald’s.

W środę dzieci obejrzały w kinie Helios II część przygód małego niedźwiadka Paddingtona, po czym udały się na opolskie „Rolkowisko”, gdzie bardzo aktywnie uczestniczyły w różnych, przygotowanych atrakcjach.

Kolejnego dnia uczestników zimowiska przywitały dinozaury w Krasiejowie. W Parku Ewolucji Człowieka dzieciaki zwiedziły multimedialną wystawę, dzięki której dowiedziały się o czasach prehistorycznych. Wszyscy zachwycili się oceanarium oraz wzruszającą bajką „Krudowie”.

Ostatniego dnia turnusu grupa pojechała do sali zabaw „Loopy’s World” we Wrocławiu. A tam szaleństwom nie było końca! Prawie 3 godziny zabawy nie zmęczyło dzieci, które ze smutkiem wracały do Brzegu wiedząc, że to ich ostatni dzień na zimowisku. Opiekunowie na zakończenie wręczyli wszystkim słodki upominek, z dyplomem oraz pamiątkową fotografią.

II turnus rozpoczął swoje zajęcia 22 stycznia od warsztatów programowania komputerowego RoboKlocki, podczas których uczestnicy budowali m.in.  poruszające się krokodyle i roboty. W czasie „Spacerku po Brzegu” dzieci szukały ciekawostek np. :salamandry na budynkach, wmurowanej kuli armatniej, o których trudno przeczytać  w przewodnikach.

Odwiedziny w najstarszej cukierni w Brzegu zakończyły się słodkim poczęstunkiem: pysznymi pączkami.We wtorek nasza grupa jako pierwsza skorzystała z nowej atrakcji w Kopalni Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach – warsztatów z rozpoznawania poszczególnych minerałów Masywu Sudetów. Zaopatrzeni w kaski i latarki uczestnicy oglądali istniejące do dzisiaj złoża  kamieni półszlachetnych wykorzystywanych w jubilerstwie. Udało się zobaczyć również zimującego nietoperza.Następny dzień ferii to oczywiście seans w Multikinie we Wrocławiu na filmie „Fernando”.

Z kina grupa szybko przemieściła się do Muzeum Militariów na kolejną atrakcję: warsztaty muzealne „ Przysłowia z orężem w tle”. Najwspanialsza była zabawa w ukazywanie  wylosowanych przysłów. Jak przystało na grupę ze środowiska wojskowego dzieci doskonale sobie poradziły z tym zadaniem. Była także okazja do obejrzenia zgromadzonej na wystawie starej broni.

O 8:00 rano w czwartek rozpoczęła się podróż do Hydropolis we Wrocławiu. Największe w Polsce centrum wiedzy o wodzie pozwala uświadomić sobie ,że zwykła woda to bardzo cenna substancja, dzięki niej powstaje i rozwija się życie na Ziemi.

Następne warsztaty czekały na grupę w Muzeum Pana Tadeusza. Uczestnicy poznali ebru – technikę zdobienia papieru i wykonali kolorowe i interesujące prace, które zabrali do Brzegu. Była też okazja do obejrzenia rękopisu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.Ostatni dzień zimowiska to wizyta w 1 Pułku Saperów w Sali Tradycji, gdzie odwiedził uczestników dowódca płk Marek Golan.

O zgromadzonych w Sali eksponatach opowiedział por. Krzysztof Krawczyk.W sali gimnastycznej czekały na dzieci atrakcje sportowe podczas , których wykazały się sprawnością fizyczną. Stracone podczas ćwiczeń kalorie uzupełniono w czasie słodkiego poczęstunku. Jeszcze tylko wspólne oglądanie filmu „Był sobie pies” i grupa opuściła jednostkę wojskową.Po obiedzie nastąpiło zakończenie turnusu. 26 uczestników  otrzymało specjalne certyfikaty, słodycze i upominek, które będą przypominać o ciekawych zajęciach. Rozstrzygnięto również konkurs ,ogłoszony podczas spaceru po mieście, na imię doga- książęcego psa. Nagrodę z imię „Lord” otrzymał Janek Musiał.

Organizacja takiego wypoczynku dla dzieci i młodzieży to praca wielu osób, które mają na celu zapewnienie spokojnych, bezpiecznych i ciekawych zajęć: Jany Koronkiewicz, Anny Glińskiej, Elżbiety Skrzypczyńskiej, Joanny Watras, Eweliny Grzywniak, Anny Gryfik, Rafała Ochocińskiego.