W Łukowicach Brzeskich wybiorą najpiękniejszą palmę i najsmaczniejszą babę wielkanocną!

0

Każdego roku, w okresie Wielkiego Postu, w Gminie Skarbimierz odbywa się niezwykły konkurs, który jest wyjątkowym sposobem przygotowań do świąt Wielkanocy i kultywowania tradycji z nimi związanych. Mowa o Konkursie na Wielkanocną Babę i Palmę Gminy Skarbimierz, którego dwunasta edycja odbędzie się w Łukowicach Brzeskich 24. marca 2018.


Na zeszłoroczną odsłonę konkursu do Łukowic Brzeskich przybyło ok. 400 osób, które mogły karmić (dosłownie!) swoje ciało i ducha, wszystkim tym co przygotowali uczestnicy i organizatorzy wydarzenia. Na konkursowych stołach królowały wspaniałe baby wielkanocne i dziesiątki innych świątecznych słodkości i potraw, które podlegały ocenie jury. Nie zabrakło też przepięknych, ręcznie wykonanych palm, za które jurorzy również przyznawali punkty. W 2017 roku, zgodnie z ogłoszonym werdyktem, Grand Prix konkursu powędrowało do gospodarzy – sołectwa Łukowice Brzeskie, które okazało się bezkonkurencyjne. Kto wygra w tym roku? Tego dowiemy się już w sobotę 24. marca.

Impreza zrealizowana zostanie w miejscowym Domu Ludowym i rozpocznie się o godz. 15:00. Tuż po oficjalnym przywitaniu gości, przyjdzie czas na degustację i ocenę przez jury stoisk, które przygotują sołectwa Gminy Skarbimierz zgłoszone do konkursu. Na godzinę 16:00 zaplanowano początek części artystycznej. Publiczność będzie mogła obejrzeć występy Zespołu Pieśni i Tańca Opole z tamtejszego Młodzieżowego Ośrodka Kultury. Nie zabraknie także pokazów umiejętności artystyczno-scenicznych w wykonaniu dzieci z Przedszkola „Poziomka” w Skarbimierzu-Osiedle oraz zespołów artystycznych Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu.

Jury ogłosi swój werdykt około godziny 17:00. W tym roku, poza tradycyjnym konkursem na wielkanocną babę i palmę, rozegrana zostanie także konkurencja na najpiękniejszą palmę wykonaną przez dzieci ze szkół i przedszkoli oraz konkurs na najciekawszą i najsmaczniejszą potrawę wielkanocną.

Organizatorami konkursu są: Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, Urząd Gminy Skarbimierz oraz Rada Sołecka Łukowic Brzeskich. Tegoroczną edycję, honorowymi patronatami objęli: Andrzej Pulit – wójt Gminy Skarbimierz oraz Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiego. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.