Kwietniowe koncerty w Muzeum Piastów Śląskich

0

W sobotę (7 kwietnia), o godz. 19:00 w brzeskim zamku odbędzie się koncert grupy „U STUDNI” (Artyści współtworzyli zespół „STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO”). Bilety w cenie 40,00 zł do nabycia m.in. w kasie biletowej Muzeum Piastów Śląskich. Cztery dni później, bo już 11 kwietnia, o godz. 17:30 rozpocznie się cykl koncertów pn. „Z Orkiestrą po Zamkach i Pałacach” pod przewodnictwem Przemysława Ślusarczyka. Wstęp na to wydarzenie będzie bezpłatny. 


To nie koniec muzycznego kwietnia w MPŚ, bowiem w sobotę (14 kwietnia) o godz. 18:00 wystąpi Sofya Gulyak. Jedna z najlepszych pianistek na świecie zagra w ramach kolejnego koncertu z cyklu „Wieczory Lisztowskie”.

SOFYA GULYAK należy obecnie do najwybitniejszych pianistek świata. Początkiem międzynarodowej kariery koncertowej artystki był spektakularny sukces w 2009 r. w na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds (Anglia), gdzie otrzymała I nagrodę i Złoty Medal Księżnej Mary (zgłosiło się 200 kandydatów, przyjęto 81 pianistek i pianistów). Jest pierwszą kobietą, która osiągnęła takie wyróżnienia w pięćdziesięcioletniej historii tego bardzo renomowanego konkursu. Wygrała też szereg innych prestiżowych konkursów (m.in. im. F. Busoniego we Włoszech i im. W. Kapella w USA), jest laureatką II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu w 2002 r.

Artystka urodziła się w Kazaniu (Rosja), tam też ukończyła studia pianistyczne w Państwowym Konserwatorium pod kierunkiem prof. Elfiy Burnashewej. Następnie ukończyła z najwyższym wyróżnieniem „Ecole Normale de music de Paris Alfred Cortot” Doskonaliła też swoje umiejętności pod kierunkiem Borysa Petrushanskiego w Piano Academy „Incontri col Maestri” w Imoli we Włoszech oraz u Vanessy Latarce w Royal College of Music w Londynie.

Koncertowała w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji (np. w Operze La scala i w Sala Verdi w Mediolanie, Herkules-Saal w Monachium, Salle Cortot, Salle Gaveau i Salle Pleyel w Paryżu, Wielkiej Sali Koncertowej Konserwatorium Moskiewskiego, Konzerthaus w Berlinie, Gewandhaus Lipsku, Kennedy-Center w Waszyngtonie, Hong Kong City Hall, Finlandia Hallw Helsinkach, Bridgewater Hall w Manchesterze, Teatro Municipal w Rio de Janeiro, Walt Disney Hall w Los Angeles, Kennedy-Center w Waszyngtonie).

Sofya Gulyak występowała z najwybitniejszymi dyrygentami i najznakomitszymi orkiestrami. Jej koncerty były transmitowane przez 10 europejskich i amerykańskich radiofonii.