Jarzębina w Cieplicach

1
Reklama

Tradycją koła „Jarzębina” przy Oddziale PTTK Ziemi Brzeskiej stały się tzw.  wyjazdy „po zdrowie”. Kilka razy w roku organizujemy wycieczki do znanych uzdrowisk by korzystać z oferowanych tam kąpieli leczniczych. Odwiedziliśmy już Uniejów z przepięknym kompleksem basenów solankowych a tym razem naszym celem stały się Termy Cieplickie. Wycieczka odbyła się w środę 29 lipca b.r.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Uzdrowisko Cieplice jest dziś częścią Jeleniej Góry, włączone do niej  w 1976r. Wcześniej było oddzielną miejscowością, której początki sięgają drugiej połowy XIII w. Zgodnie z najstarszym zachowanym dokumentem w 1281r książę Bernard Lwówecki darował joannitom, zakonowi opiekującemu się chorymi i prowadzącemu szpitale, miejscowość Calidusfons (Ciepłe źródła). Już wtedy znane były lecznicze własności tutejszych wód.

Od XIV wieku do 1945 roku Cieplice stanowiły własność rodziny Schaffgotschów.  Początkowo siedzibą rodu był zamek Chojnik ale po jego spaleniu w XVII wieku główną rezydencją stał się pałac w Cieplicach. Spacerując po uliczkach Cieplic mieliśmy okazję podziwiać ten wspaniały gmach, który dziś jest własnością Politechniki Wrocławskiej.

Opowiadając o dawnych właścicielach pałacu, prezes naszego koła Marek Ściślak, uraczył nas barwną legendą dotyczącą herbu Schaffgotschów. Najdawniejsi przedstawiciele rodu posługiwali się herbem z wizerunkiem owcy, od której pochodzi ich nazwisko ( Schaf, – w języku niemieckim znaczy owca). Nieliczni członkowie rodziny w herbie mieli też gryfa. W późniejszym czasie na tarczę trafiły jeszcze cztery pionowe pasy na srebrnym tle.

I to właśnie z tymi pasami wiąże się legenda. W roku 1377, podczas oblężenia Erfurtu, śląski rycerz GotscheSchoff szczególnie wyróżnił się w walce. Cesarz Karol IV zapragnął nagrodzić jego męstwo i uścisnąć mu prawicę. Ponieważ jednak ręka rycerza była zakrwawiona, zanim podał dłoń cesarzowi wytarł ją o pancerny napierśnik. Na srebrzystej zbroi pojawiły się cztery czerwone, pionowe pręgi. Cesarz widząc to zawołał: „Na pamiątkę, po wsze czasy, za to, że za mnie przelewałeś krew, dodam do twojego herbu cztery krwawe pasy, które dziś twe palce uczyniły.” Podziwiając uroki cieplickich uliczek i pięknego parku zdrojowego udaliśmy się w kierunku Term Cieplickich.

Cieplicki kurort jest najstarszym uzdrowiskiem w Polsce, leczenie balneologiczne prowadzone jest tu nieprzerwanie od 1281r. Wody ze złoża Cieplice mają od 16 do 22 tysięcy lat, niespotykany w skali europejskiej skład chemiczny oraz wysoką temperaturę (od 37 do 87 stopni Celsjusza, są to najgorętsze tego typu złoża w Polsce). Zmineralizowane wody fluorkowo-krzemowe wywierają dobroczynny wpływ na regenerację całego organizmu. Dzięki swoim właściwościom woda termalna silnie rozgrzewa, zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym, zwiększa mineralizację kości, zwiększa mikcję i diurezę oraz działa antybakteryjnie. Na przestrzeni dziejów lecznicze walory cieplickich wód doceniały ważne i słynne osobistości. Cieplice odwiedzali m.in. Radziwiłłowie, prymas Radziejowski, Johann W. Goethe, Hugo Kołłątaj, Izabela Czartoryska a także koronowane głowy królowa Maria Kazimiera Sobieska, król Prus Fryderyk Wilhelm III i królowa Luiza a także John Quincy Adams – późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych.

Termy Cieplickie to ukończony w lutym 2014 r kompleks basenów wykorzystujących wody termalne. W skład kompleksu  wchodzą baseny pływackie (zewnętrzne i wewnętrzne), baseny termalne i rekreacyjne ze zjeżdżalniami, hydromasażami, gejzerami, dziką rzeką a także strefa SPA.

Z wielką przyjemnością zanurzyliśmy się w ciepłej wodzie. Przez dwie godziny korzystaliśmy z dostępnych atrakcji, pływaliśmy, masowaliśmy się podwodnymi strumieniami, relaksowaliśmy się w jacuzzi a także uczestniczyliśmy pod okiem instruktorki w treningu wodnego aerobiku. Wspaniała woda, wspaniałe humory i tylko czas za szybko płynął!

Jesienią znów wybierzemy się na wyprawę „po zdrowie”. Być może zawitamy do VelkichLosin w Czechach. Już teraz zapraszamy wszystkich członków koła i sympatyków – na pewno będzie wspaniale!

A tym czasem najbliższa wycieczka naszego koła odbędzie się 22.08.2015 – będziemy zwiedzać Zamek Czocha, Gryfów Śląski (z repliką arki Noego) oraz zabytkowy browar w Lwówku Śląskim. Zapraszamy wszystkich chętnych (więcej informacji na stronie PTTK Ziemi Brzeskiej)

Tekst: Krystyna Czoppa
Zdjęcia: Mirosław Czoppa

Na podstawie:
http://www.cieplice.pl/atrakcje/22/termy_cieplickie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cieplice_%C5%9Al%C4%85skie-Zdr%C3%B3j
https://pl.wikipedia.org/wiki/Schaffgotschowie

Reklama