Dzień Kariery w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

0

23 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu odbył się Dzień Kariery w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Brzeski system doradztwa edukacyjno – zawodowego. Od przedszkola do gimnazjum”. Tym razem zajęcia poświęcone były szeroko rozumianym finansom.


W obchody tego dnia zaangażowani byli wszyscy uczniowie i nauczyciele.

Nasi najmłodsi koledzy zostali zapoznani z historią pieniądza oraz sposobami płacenia dawniej i dziś. Poszerzyli słownictwo z tego zakresu. Poznali sposoby i celowość oszczędzania takie jak skarbonka, portfel, konto bankowe. Wychowawcy pokazali jak kształtować nawyk racjonalnego gospodarowania pieniędzmi oraz zapoznali z zasadami transakcji kupno – sprzedaż w praktyce. Dzieci wykonywały też swoje skarbonki, które dumnie prezentowały na koniec dnia.

Jednak największą atrakcją były  zajęcia dla klas I-III prowadzone przez Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii Uniwersytetu Opolskiego pt. „MŁODZI DETEKTYWI NA TROPIE AFERY FINANSOWEJ”. Uczniowie poznali sposoby i metody ujawniania śladów daktyloskopijnych, wyposażenie i przeznaczenie poszczególnych elementów walizki kryminalistycznej, z którą technik kryminalistyki pracuje na co dzień (pędzle magnetyczne, proszki daktyloskopijne, miarki, linijki). Ponadto tropili przestępców, przesłuchiwali świadka, badali i zabezpieczali ślady, zbierali poszlaki, odciski palców, osądzali i bronili, wydawali wyrok. Dzieci były bardzo zainteresowane. To była wspaniała nauka poprzez zabawę.

Starsi uczniowie rywalizowali w sporcie, turnieju gier planszowych, konkursach plastycznych takich jak „Projekt karty kredytowej” oraz „Dziecięca waluta – projekt szaty graficznej banknotu”. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych dali nam pokaz musztry oraz chwilę później uczyli nas jak powinna ona poprawnie wyglądać.

Klasy szóste odwiedził tego dnia przedstawiciel banku PKO pan Robert Cal, by przeprowadzić z uczniami warsztaty o oszczędzaniu i inwestowaniu pieniędzy. Szóstoklasiści dowiedzieli się m. in. o kartach kredytowych, kontach,zastanawiali się co to znaczy dobry, solidny bank, czym powinniśmy kierować się, wybierając miejsce przechowywania naszych pieniędzy.

Klasy siódme z kolei uczestniczyły w prelekcji z pracownikiem ZUS-u panią Grażyną Wertel, która powiedziała nam dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym i na jakie świadczenia można liczyć w zamian za opłacanie składek. Niestety te zagadnienia nie są uwzględnione w programie edukacyjnym polskiej szkoły, dlatego tym bardziej chętnie i z uwagą jej wysłuchaliśmy.

To był dzień pełen emocji. Na pewno na długo zostanie w naszej pamięci. Już nie możemy doczekać się kolejnego, ostatniego w tym roku szkolnym dnia kariery.

Adriana Puzyniak