„Dzieci Listy Piszą” w Ósemce

0

Wydawałoby się, że pisanie listów to tradycja, która już dawno wyszła z mody i oddała prym pierwszeństwa elastycznym i krótszym w formie wiadomościom i mailom wysyłanym drogą elektroniczną. Nic bardziej mylnego! Przekonali się o tym uczniowie klasy 4c oraz 5b z Publicznej Szkoły nr 8 w Brzegu, którzy wraz ze swoimi polonistkami: Moniką Słupską i Weroniką Tworowską wzięli udział w międzynarodowym projekcie wymiany korespondencji między dziećmi w Polsce i na świecie.


„Dzieci Listy Piszą” to druga edycja pięknej akcji, której pomysłodawczynią jest Agata Zakrzewska-Okrojek – dziennikarka, lektorka języka polskiego, autorka bloga „Polski na czasie”. Projekt edukacyjny, w którym wzięły udział dzieci z brzeskiej Ósemki cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród szkół w Polsce i za granicą. W edycji zimowej wzięły w nim udział aż 2876 dzieci z całego świata! Wymiana listów między szkołami polonijnymi z różnych zakątków świata ze szkołami z Polski to nie tylko praktyczna lekcja pisania listów, ale i nauka wrażliwości, empatii oraz wzbudzanie wśród dzieci – ciekawości światem i drugim człowiekiem. W edycji wiosennej tematem przewodnim listów była wiosna i Wielkanoc, co dzieci z brzeskiej Ósemki przyjęły z radością i entuzjazmem. Pisanie listów to jednak proces wymagający od uczniów i opiekunów wiele uwagi i cierpliwości. Każdy z uczestników akcji zdawał sobie dobrze sprawę z wagi przedsięwzięcia. Listy przecież mają dotrzeć do realnego, prawdziwego odbiorcy. Obok dbania o poprawny zapis listu, opiekunowie wraz z uczniami zwracali uwagę na piękną polszczyznę, stylistykę oraz materiały, dzięki którym listy mogą pochwalić się piękną szatą graficzną. Nie zabrakło w nich opisu klasy, szkoły, swoich zainteresowań, tradycji związanych ze zbliżającymi się świętami, kolorowych rysunków i anegdotek. Uczniowie pokusili się nawet o wykonanie dodatkowych kartek wielkanocnych i drobnych rysunków-niespodzianek dla swoich nowych kolegów z zagranicy.

Listy wraz z niespodziankami zostały wysłane tuż przed Świętami Wielkiej Nocy do szkół w Belgii i na Ukrainie, ponieważ z tych krajów pochodzą partnerzy dwóch klas z PSP nr 8. Mamy nadzieję, że akcja – tak entuzjastycznie przyjęta przez młodych ludzi – zaowocuje nawiązaniem nowych relacji i chęcią do kontynuowania korespondencji z rówieśnikami z różnych zakątków świata. Z niecierpliwością czekamy na listy zwrotne i wierzymy w powodzenie i kontynuowanie pięknej akcji, której kolejna odsłona już za pół roku.

Weronika Tworowska