Kolejny dzień kariery w PSP1 w Brzegu

0

Wybór określonego zawodu jest bardzo ważny, dlatego planowanie kariery zawodowej warto zacząć już od najmłodszych lat. Każdy uczy się przecież po to, by móc realizować swoje marzenia, by pracować. Czym byłoby bowiem wykształcenie bez możliwości wykorzystania w życiu wiedzy i umiejętności ?


„Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób.”

NAPOLEON HIL

10 maja 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 miał miejsce kolejny Dzień Kariery, którego celem było wprowadzenie uczniów w zagadnienia związane ze światem finansów. W organizację tego dnia zaangażowani byli wszyscy uczniowie i nauczyciele. Różnorodne, ciekawe zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom, że każdy posiada osobisty potencjał, na który składają się między innymi cechy i umiejętności, niezbędne do wykonania określonych zadań.

Można było także dowiedzieć się, jak należy kreować swój wizerunek. Przeprowadzono warsztaty, podczas których uczniowie uzyskali wskazówki dotyczące tego, jak racjonalnie gospodarować czasem, w myśl zasady: „(…) zmarnowane pieniądze można ponownie zarobić, dom, który stał się ruiną – odbudować, tylko nikt nie jest w stanie zwrócić zmarnowanego czasu”.

Dzieci grały w ciekawe gry, np. „Świat finansów”, wykorzystujące pojęcia: zysk, kapitał, bankrut, itp. i miały możliwość praktycznego sprawdzenia się w prowadzeniu własnego bussiness’u – gra ekonomiczna „Placek ze śliwkami”. Ponadto odbył się konkurs „Moje finanse – wakacyjna podróż po Unii Europejskiej”, podczas którego uczniowie, mając do dyspozycji określoną sumę pieniędzy, planowali swoją podróż przez różne kraje UE. Wytyczanie trasy podróży służyło powtórzeniu wiedzy z geografii, historii, kulturoznawstwa.

Po przygotowaniu projektów mebli wypoczynkowych i wykonaniu bussiness planu w sesji zimowej, teraz uczniowie oczyszczali, szlifowali, skręcali, impregnowali palety, na które umieszczali uszyte przez siebie poduszki. Przygotowany w sesji zimowej teren wokół szkoły, wykorzystany został do sadzenia żywopłotu, alei wierzbowych oraz „zielonych ścian” winobluszczu, a także do zaprojektowania i obsadzenia klombów przed szkołą.

Warsztaty z zakresu edukacji ekonomiczno – finansowej przeprowadzono na podstawie scenariuszy z pakietu „Ekonomia na co dzień – Ekonomiczne Inspiracje”. Wszystkie w/w zajęcia służyły samorozwojowi ucznia. To był dzień pełen emocji. Uczniowie PSP nr 1 czekają na kolejne Dni Kariery.

Beata Rudyk