Pasjonaci fizyki z PG4 na UJ w Krakowie

0
Reklama

W dniu 27 maja 2017 roku grupa uczniów z klasy IA Publicznego Gimnazjum nr 4 w Brzegu w składzie: Dawid Smoliński, Oliwier Szczęsny i Filip Pludra pod opieką nauczyciela fizyki pani Edyty Tyczko wzięła udział w finale V edycji „Eksperymentu Łańcuchowego” pod hasłem Fizyka wszędzie styka! Konkurs był organizowany przez Uniwersytet Jagielloński i skierowany do uczniów wszystkich etapów edukacyjnych, począwszy od przedszkolaków, a skończywszy na studentach. Celem konkursu było skonstruowanie urządzenia, które do przetransportowania metalowej kulki wykorzysta jak najwięcej zjawisk fizycznych.


Żeby projekt mógł być przyjęty do konkursu musiał trwać nie mniej niż 20 sekund i nie więcej niż 120 sekund oraz posiadać wlot i wylot dla kulki na wysokości 45 cm, ponieważ na finale konkursu wszystkie projekty zostały połączone w kilka długich łańcuchów. Zainteresowanie było rekordowo duże – w tegorocznym eksperymencie udział wzięło aż 276 zespołów, czyli około 1000 osób. To była bardzo widowiskowa i wyjątkowa lekcja fizyki, mówiąca o tym, że fizyka towarzyszy nam na co dzień i jest naprawdę ciekawa. Nasza grupa budowała ten projekt przez cały miesiąc i mimo, że nie był on bardzo skomplikowany to i tak byliśmy dumni z siebie, ponieważ był to nasz pierwszy, autorski i samodzielny projekt – stwierdzili uczniowie. W dniu finału nasza grupa wraz z opiekunem wyjechała wczesnym rankiem do Krakowa na III Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie odbyła się impreza. Całość rozpoczęła się od przywitania wszystkich grup przez organizatorów oraz przedstawienia komisji, która oceniała nasze prace. Od godziny 11.00 przedstawialiśmy nasz projekt dla jury oraz mieszkańców Krakowa, którzy również mieli wstęp na całe to wydarzenie.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dla wszystkich uczestników przygotowano moc atrakcji m.in. bieg po cieczy nienewtonowskiej, budowanie mostów, tak jak robił to sam Leonardo Da Vinci, a także uczestniczenie w licznych pokazach fizycznych i doświadczeniach. W ramach zajęć można było odwiedzić laboratoria naukowe, I Pracownię Fizyczną Instytutu Fizyki UJ oraz stanowiska studenckich kół naukowych. Dowiedzieliśmy się nowych ciekawostek na temat wzroku, dźwięku oraz ciepła i połknęliśmy fizycznego bakcyla – stwierdzili młodzi gimnazjaliści. O godzinie 15.00 wszystkie zespoły zebrały się na dziedzińcu, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Każdy członek zespołu otrzymał drewniany bumerang, koszulkę z logo Eksperyment Łańcuchowy, mnóstwo słodyczy i drobnych gadżetów np. termometr w formie „karty bankomatowej”. Mimo że nasza grupa nie wygrała miejsca na podium, to i tak wróciliśmy do Brzegu pełni dumy i zadowolenia, że jako jedyni mogliśmy reprezentować nasze miasto.

Dawid Smoliński
Oliwier Szczęsny
Filip Pludra
Opiekun: Edyta Tyczko

Reklama