Słodko – gorzka

0
Reklama

Świadomi Polacy wiedzą, że najwięcej zgonów wywołują przewlekłe choroby niezakaźne (choroby serca, nowotwory, cukrzyca). Ta ostatnia jest o tyle groźna, że powoduje wiele powikłań – trudnych i drogich w leczeniu. Do eliminacji tych powikłań prowadzą dwie drogi – polityka prozdrowotna Państwa oraz edukacja pacjentów. I to właśnie edukacja stanowiła główny temat spotkania z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – Koło Powiatowe w Brzegu we współpracy z  Dolnośląską Grupą Apteczną S.A – Apteki Lekosfera w Brzegu.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Uroczystość odbyła się 29 XI w Ratuszu, a uczestniczyli w niej m.in. : z-ca dyrektora Brzeskiego Centrum Medycznego Barbara Suzanowicz,  prezes Zarządu PSD z Opola Ewelina Tomechna wraz ze skarbnikiem Teresą Sznober  Prezes Namysłowskiego Stowarzyszenia Diabetyków Krzysztof  Hordyński,   Chorzy i ich rodziny oraz osoby zainteresowanie cukrzycą mieli okazje zbadać poziom glukozy – badanie wykonała pielęgniarka Anna Pietrzyk z NZOZ „ Ars- Med z Brzegu oraz ciśnienia ( badania wykonał farmaceuta Jarosław Głogowski z apteki Lekosfera z ulicy Długiej)  a także wysłuchać dwóch wykładów. Wykład na temat „Rozsądnego i świadomego wyboru leków wspomagających cukrzycę” wygłosił dr farmacji Michał Wysocki z apteki Lekosfera z Kauflandu a wykład  „ Pompa insulinowa oczami użytkownika” – Grzegorz Gamza , związany  z inicjatywą społeczną „ Słodcy, Młodzi, Aktywni”

Spotkanie to było również okazją do prezentacji glukometrów Accu Chek firmy Roche- reprezentowanej przez Magdalenę Popiel de Choszczak i Michała Cisowskiego, kosmetyków dla diabetyków z  serii AA firmy Oceanic S.A. ,oraz pokazów kosmetycznych firmy Oriflame.

W trakcie spotkania odbył się konkurs wiedzy diabetologicznej zakończony rozdaniem nagród ufundowanych przez Patronów Honorowych : Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego i burmistrzów : Brzegu, Lewina Brzeskiego Artura Kotarę, Grodkowa – Marka Antoniewicza, wójta Skarbimierza Andrzeja Pulita, oraz z  przekazanego  1% podatku od osób fizycznych.

Organizatorzy imprezy składają najserdeczniejsze podziękowania dyrektorowi PCPR Aleksandrowi Podgórnemu za pomoc merytoryczną i finansową  w organizacji spotkania. Dziękujemy także Panu Zdzisławowi Cicheckiemu za przepiękne wykonanie ballad Okudżawy i znanych szant.

Nie bez przyczyny tekst nosi tytuł „Słodko – gorzka”. Żartobliwie chorych nazywa się „cukiereczkami”. Po pacjencie choroby długo nie widać, wręcz przeciwnie- cukrzycy są najczęściej pełni energii, dobrze odżywieni itp. – co sprawia, że sami chorzy, a także ich rodziny i otoczenie chorobę lekceważą. Ale do czasu. Powikłań w postaci utraty wzroku, amputacji kończyn przy konieczności dializ nie da się cofnąć. Dlatego przy obchodach Światowe Dnia Walki z Cukrzycą warto zauważyć, że życie diabetyka w Polsce nie jest łatwe, lekkie i przyjemne, choćby przez słaby dostęp do specjalistów i koniecznych badań.

Na zakończenie przypominamy, że dzięki uprzejmości Starosty Macieja Stefańskiego stowarzyszenie ma nowa siedzibę przy ulicy Wyszyńskiego 23 pokój 6.Osoby chore i ich rodziny serdecznie zapraszamy do skorzystania z poradnictwa i wymiany doświadczeń.

 

                   Wiceprezes PSD

Brygida Jakubowicz

ddiabetycy

Reklama