Sale wystawowe brzeskiego muzeum już wyremontowane. „Sztuka śląska XV-XVIII wieku” w nowej aranżacji

1

Blisko 100 wyjątkowych dzieł śląskiej sztuki średniowiecznej i nowożytnej z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu można oglądać w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Ekspozycja otwarta dla publiczności 30 lat temu, w tym roku zyskuje nowy wygląd i od 8 maja prezentowana będzie w nowej aranżacji, wyposażona w nowoczesne oświetlenie oraz kilka dzieł sztuki wcześniej w Brzegu niepokazywanych.


Pomieszczenia na drugim piętrze brzeskiego muzeum doczekały się remontu, a wystawa „Sztuka Śląska XV – XVIII w.” nowej aranżacji. Wystawione w Brzegu dzieła sztuki gotyckiej powstały w śląskich warsztatach rzeźbiarsko-malarskich między 1420 r. a pierwszymi dekadami XVI w. Pierwotnie zdobiły wnętrza kościołów i kaplic, pełniąc funkcję elementów towarzyszących zarówno liturgii, jak i aktom prywatnej dewocji. Wśród pokazywanych zabytków znajdują się m.in. monumentalna grupa rzeźbiarska ukazująca ukrzyżowanego Chrystusa z setnikiem, Marią, św. Marią Magdaleną, św. Janem i Longinusem z wrocławskiego kościoła św. Elżbiety, w którym pierwotnie zdobiła zawieszoną wysoko pod sklepieniem belkę tęczową oraz tryptyk Pokłonu Trzech Króli z Wojanowa powstały ok. 1510 r., należący do nielicznej grupy nastaw z rozbudowanymi scenami narracyjnymi w partii centralnej.

Wystawa „Sztuka śląska XV-XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” to, obok prezentacji w gmachu głównym wrocławskiego Muzeum, największy w kraju pokaz dzieł z tego regionu pochodzących z czterech stuleci – okresu, w którym sztuka śląska osiągnęła bardzo wysoki poziom artystyczny, często wręcz europejski.

– Jest dla nas doprawdy radością to, iż ta trwająca już 30 lat ekspozycja, która tak znakomicie rozsławia kolekcję Muzeum Narodowego we Wrocławiu, doczekała się nowej aranżacji – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – I to w tym jakże ważnym dla nas roku, w którym przypada rocznica 70-lecia istnienia wrocławskiego muzeum. Słowa wdzięczności kieruję do dyrektora Dariusza Byczkowskiego za to, iż podjął się dzieła unowocześnienia tej prezentacji. Niemałym wysiłkiem i kosztem sprawił, iż te wspaniałe dzieła dawnej sztuki śląskiej prezentują się w odnowionych wnętrzach Zamku Piastów Śląskich w Brzegu w sposób niezwykle atrakcyjny i dają dowód tego, jak niezwykła sztuka powstawała w przeszłości na terenie Śląska. Muzeum Narodowe we Wrocławiu dzięki ekspozycji w Brzegu, podobnie jak w Zamku Książ, „dzieląc” się i udostępniając w tych wyjątkowych miejscach swoje cenne zbiory, tak naprawdę je … pomnaża. Poszerza bowiem krąg ich admiratorów i sprawia, że dostęp do znakomitej sztuki staje się coraz prostszy i powszechny. A to jest nie tylko nasz obowiązek, ale także wielka satysfakcja – dodaje Piotr Oszczanowski.

– Cieszymy się, że w 30. rocznicę powstania stałej wystawy udało nam się dokonać remontu sal, w których prezentowane są cenne eksponaty z Muzeum Narodowego we Wrocławiu – mówi Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
– Nowa aranżacja, oświetlenie, zmieniona oprawa graficzna eksponatów, nieco inny sposób prezentowania muzealiów sprawiają, że wystawie stałej nadano zupełnie nowy wymiar. Staraliśmy się uwypuklić wszystkie detale, które świadczą o unikatowym charakterze zbiorów – tłumaczy dyrektor Byczkowski.

Przypomnijmy, że ekspozycja w Muzeum Piastów Śląskich udostępnia część zbiorów sztuki śląskiej Muzeum Narodowego we Wrocławiu od 1988 r.