Rozporządzenie Rady Ministrów nie uwzględniło Skarbimierza-Osiedle ws. nadania statusu miasta

0
połączenie gmin

Od 1 stycznia 2019 roku na polskiej mapie miast pojawi się 5 nowych miejscowości. Zabraknie na niej Skarbimierza-Osiedle, jednak wójt Andrzej Pulit nie zamierza się poddawać. Włodarz gminy planuje utworzyć w miejscowości posterunek policji, który będzie dodatkowym składnikiem miastotwórczym.


Przypomnijmy, 29 marca 2018 r. Rada Gminy Skarbimierz wystąpiła do MSWiA z wnioskiem o nadanie statusu miasta dla miejscowości Skarbimierz–Osiedle. Opinia Wojewody Opolskiego w tej sprawie była negatywna. W lipcu br. pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów o nadaniu niektórym miejscowościom miejskich praw.

W dokumencie brakuje Skarbimierza-Osiedle, co oznacza, że status miasta od przyszłego roku uzyskają tylko: Koszyce (województwo małopolskie), Wielbark (województwo warmińsko-mazurskie) oraz trzy miejscowości w województwie świętokrzyskim – Nowa Słupia, Pierzchnica i Szydłów.

– Chodzi o to, aby zrealizować to, czego mieszkańcy oczekują. Z chwilą, gdy to osiedle było otworzone, to już wtedy pytano, czy to jest miasto, czy wieś. A jak widzimy, to nie jest wieś, bo tu nie ma żadnego rolnika, a teren jest typowo przemysłowo-usługowy z zabudową miejską – mówi Andrzej Pulit.

– Złożyłem pismo do ministra Brudzińskiego (MSWiA – red.), przesłaliśmy dodatkowo film, bo przed wydaniem negatywnej opinii wojewody ja nie słyszałem o żadnej wizji lokalnej, dlatego uznaliśmy, że należy wysłać dodatkowo nagranie zrobione z góry, żeby pokazać, że to jest miasteczko. Poza tym doszło do spotkania z komendantem powiatowym i komendantem wojewódzkim policji, aby w Skarbimierzu utworzyć posterunek policji – dodaje wójt Skarbimierza.

Rada Gminy podjęła uchwałę upoważniającą włodarza do zawarcia porozumienia w tej sprawie. Oprócz względów bezpieczeństwa, utworzenie posterunku policji na terenie miejscowości ma być również dodatkowym argumentem do nadania statusu miasta. Na razie jednak wszystko na to wskazuje, że Skarbimierz-Osiedle nie nabędzie miejski praw – przynajmniej nie w przyszłym roku.

Dodajmy, że pięć nowych miejscowości, które od 2019 r. otrzymają status miasta, już wcześniej miały prawa miejskie, ale utraciły je po powstaniu styczniowym lub po II wojnie światowej.