W rocznicę powstania NSZZ Solidarność

1
Reklama

34 lata temu powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, a w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu-Zdroju podpisane zostały Porozumienia Sierpniowe. Na pamiątkę tych wydarzeń w 2005 roku Sejm RP ustanowił  31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności. Święto natychmiast stało się dla Polaków momentem refleksji, podsumowań i oddania hołdu tym ludziom, którzy zmienili losy Polski, Europy i Świata.
Porozumienia Sierpniowe to jeden ze zwrotnych momentów historii współczesnej Polski. Dokumenty podpisane w 1980 przez przywódcę strajku w Stoczni Gdańskiej Lecha Wałęsę i przedstawicieli ówczesnej władzy otworzyły drogę do legalizacji niezależnych samorządnych związków zawodowych. Dokumenty miały zapewnić m.in. legalną działalność związków zawodowych „Solidarność”, likwidację cenzury oraz przywrócenie do pracy osób zwolnionych po wydarzeniach w 1970 i 1976 roku.
W minioną niedzielę brzescy działacze związkowi upamiętnili 34. rocznicę odpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Uczestniczyli
w niej działacze związkowi z brzeskich zakładów pracy, opozycjoniści z czasów stanu wojennego, reprezentanci organizacji społecznych, młodzież z brzeskich szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta – na czele ze Starostą Powiatu Brzeskiego Maciejem Stefańskim i Burmistrzem Brzegu Wojciechem Huczyńskim.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, w asyście pocztów sztandarowych, złożyli wiązanki kwiatów pod Krzyżem „Solidarności”. Organizatorem uroczystości była NSZZ „Solidarność” Ziemi Brzeskiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama