Długowieczne cisy upamiętnią 100-lecie niepodległości

0
Reklama

Kilkadziesiąt młodych cisów ozdobiło tereny Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu. To efekt zainicjowanej przez Polskie Towarzystwo Leśne akcji upamiętniającej 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.


Jeszcze w ubiegłym roku władze towarzystwa zaproponowały, aby z okazji tej okrągłej rocznicy dokonać w całym kraju pamiątkowych nasadzeń: alei, zieleńców, upraw leśnych, czy choćby pojedynczych drzew. W naszym mieście tego zadania podjął się brzeski oddział Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej wspólnie ze Starostwem Powiatowym, Zespołem Szkół Budowlanych i Niepubliczną Szkołą Podstawową Św. Tomasza z Akwinu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

– Dla każdego leśnika drzewo i las są symbolami jego pracy zawodowej, często traktowanej jako życiowa pasja. Trudno więc się dziwić, że ten wspaniały jubileusz chcemy uczcić sadzeniem drzew – mówił podczas zorganizowanej 12 października uroczystości Janusz Bańkowski, dyrektor Oddziału BULiGL w Brzegu.

Pretekstem do wyboru miejsca nasadzeń była konieczność przeprowadzenia renowacji zadrzewień występujących na terenie szkoły.
– Przeprowadziliśmy społecznie inwentaryzację tych zadrzewień, wskazując, niestety, na konieczność wycinki niektórych egzemplarzy drzew, wynikającą z bezpieczeństwa uczniów. Ale dla leśnika naturalną konsekwencją wycinki jest sadzenie nowych drzew – zaznaczał dyrektor Bańkowski.

Dlatego wzdłuż ogrodzenia szkoły przy ul. Kamiennej znalazło się miejsce na kilkadziesiąt sadzonek cisa pospolitego, który – jak podkreślał leśnik – jest w literaturze utożsamiany z siłą woli, rozwagą i cierpliwością. Jest przy tym w Polsce gatunkiem chronionym, a najstarszy jego okaz w naszym kraju – w Henrykowie Lubańskim – liczy sobie około 1300 lat, podczas gdy wiek szkockiego rekordzisty szacowany jest nawet na 3000 lat!

Zanim ostatnie sadzonki cisa trafiły do ziemi, zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć poruszającą akademię pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem”, zaprezentowaną przez młodzież z „Budowlanki” i dzieci ze szkoły Św. Tomasza. Obie szkoły uczciły w ten sposób zbliżającą się rocznicę odzyskania niepodległości, jak i przypadające na 14 października Święto Edukacji Narodowej.

źródło: materiały prasowe

Reklama