Grodków biegnie „Tropem Wilczym”

0
Reklama

W lutym 2011 roku uchwalono ustawę, na mocy której dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginał w walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami, w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy!

Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W 2017 roku po raz pierwszy taki bieg odbył się w dniu 26 lutego 2017 roku Grodkowie, a jego organizatorem lokalnym był Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie, reprezentowany przez Dyrektora tej szkoły – Panią Danutę Trzaskawską.

Pomysł zorganizowania biegu w Grodkowie zrodził się w 2016 roku, kiedy w lesie w pobliskim Starym Grodkowie zespół archeologiczny pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka odkrył w zbiorowej mogile zwłoki 30 żołnierzy z oddziału Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego „Bartka” działającego na Śląsku Cieszyńskim.

Żołnierze z tego oddziału zostali zwabieni na Ziemię Opolską, bo obiecywano im, że stąd zostaną przerzuceni na zachód Europy, by dołączyć do armii gen. Władysława Andersa. W roku 1946 rozbito ich na trzy grupy, uśpiono i wysadzono w powietrze. Żołnierze jednej z tych grup zostali zamordowani bestialsko przez stalinowskich oprawców właśnie w Starym Grodkowie. Potem ich ciała zakopano w zbiorowych dołach. Ww. przesłanki spowodowały, że w 2017 roku Bieg Tropem Wilczym musiał zawitać do Grodkowa – pomysłodawcą była jak wspomniano Pani Danuta Trzaskawska.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dziś wszyscy Polacy są winni tym, którzy walczyli o wolną Polskę szczególną pamięć, abyśmy byli wierni słowom Adama Mickiewicza – „Jeśli zapomnę o nich [… co życie oddali za Ojczyznę], Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie”, a Bieg Tropem Wilczym to przecież wspaniała okazja do uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych Należy podkreślić, że tegoroczny BTW w Grodkowie odbędzie się tuż po uroczystościach na tzw. Polanie Śmierci w Starym Grodkowie, które odbędą się 18 września 2021 r. przed pomnikiem poświęconym pamięci pomordowanych przez UB żołnierzy ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych, którym dowodził mjr Henryk Flame ps. Bartek.

W tym roku, w dniu 19 września 2021 roku odbędzie się IX Edycja Biegu Tropem Wilczym, a w Grodkowie impreza ta zostanie zorganizowana po raz piąty.

Szczegółowe informacje o BTW w Grodkowie dostępne na stronie https://www.facebook.com/GrodkowTropemWilczym, a rejestracja uczestników biegu na stronie https://dostartu.pl/ – limit to 120 osób na dystansie 1963m i 180 na 5 km.

Wszyscy uczestnicy biegu o godz. 12.00 na dystansie 1963 m, a potem biegu na 5 km, który rozpocznie się o godz. 12.30 pobiegną mając w pamięci i sercu zapomnianych, a teraz wspominanych żołnierzy. Wcześniej zaś o godz. 10.00 w kościele Parafii Św. Michała Archanioła przy ul. Mickiewicza w Grodkowie zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Każdy uczestnik biegu otrzyma pełny pakiet startowy, w tym numer startowy i chip pomiarowy, z wyjątkiem osób zapisanych do biegów w dniu zawodów, ponieważ osoby te otrzymają tylko numer startowy i chip pomiarowy.

Organizator lokalny Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność w Grodkowie zaprasza do udziału we wszystkich uroczystościach, które w tym dniu odbędą się w Grodkowie, w szczególności do udziału w obydwu biegach, jeśli „kto w dobrej formie” albo choć w tym jednym biegu na dystansie 1963 m.

Reklama