Opolszczyzna – poznaj okolicę Stobrawskiego Parku Krajobrazowego

0
Reklama
Reklama
Reklama

Opolszczyzna jest bez wątpienia wyjątkowym regionem w Polsce, choć wciąż przez wielu z nas niedocenianym. Na każdym kroku można odkrywać tu piękną przyrodę i urokliwą architekturę. Regionalne podróże to także okazja do poznania lokalnych tradycji, przysmaków i inspirujących postaci, a być może także moment do podjęcia decyzji o zamieszkaniu w tych stronach. 


Czasem warto spojrzeć na swoje sąsiedztwo oczami turysty i odkryć wcześniej nieznane miejsca. Niekiedy wystarczy zmodyfikować codzienną trasę powrotną ze szkoły czy pracy, by trafić na coś niepowtarzalnego. W województwie opolskim, poza wyjątkową florą i fauną, znajdziemy także miejsca doskonałe do różnego rodzaju aktywności oraz tereny posiadające uzdrowiskowe cechy. 

Jednym z miejsc, w którym zostały potwierdzone korzystne dla zdrowia warunki, jest gmina Pokój i znajdujący się tu Stobrawski Park Krajobrazowy. Region otoczony zielenią skrywa fascynującą historię, wyróżnia się wyjątkowym mikroklimatem, a także posiada bogate źródła wód uzdrowiskowych. Jeszcze przed wojną tysiące kuracjuszy chętnie odwiedzało te strony. Czas więc na nowo odkryć potencjał okolic tego unikatowego miejsca. 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Najmłodszy Park Krajobrazowy w regionie 

Wystarczy pokonać zaledwie 25 km od stolicy województwa opolskiego, aby znaleźć się w urokliwym i najmłodszym w regionie parku – Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Jest on  położony w dorzeczu pięciu rzek, w tym Stobrawy i Budkowiczanki, która oczarowuje klimatem i otwiera wiele okazji do rekreacji. Na powierzchni ponad 52 tys. hektarów znajdują się aż cztery Rezerwaty Przyrody obejmujące najbardziej wyjątkowe fragmenty parku krajobrazowego. 

Sam park powstał w 1999 roku na terenie 12 gmin. Na jego obszarze żyje blisko 250 gatunków zwierząt objętych prawną ochroną oraz występuje około 40 gatunków roślin chronionych, w tym wyjątkowa lilia złotogłów, kukułka krwista czy kruszczyk siny. Bogactwo flory i fauny zachwyca, tworząc przestrzeń do wielokilometrowych wędrówek.

Wśród oryginalnych atrakcji parku warto wyróżnić wydmy znajdujące się pośrodku gęstych stobrawskich lasów. Są one śladem po lodowcu, który uformował je ponad 140 000 lat temu! Piaszczyste tereny można eksplorować pieszo lub dojechać do nich rowerem. Najbardziej imponujące wydmy znajdziemy w Kosowcu, Dąbrówce Łubiańskiej, a także w Zagwiździu. 

Aktywności i regeneracja o każdej porze roku 

Wbrew powszechnej opinii nie tylko lato i zima są dobrym czasem do aktywności na świeżym powietrzu. Warto zadbać o to również jesienią, tym bardziej, że jest to świetny sposób na oderwanie się od szkolnych czy zawodowych obowiązków. Mimo że dni są nieco krótsze, a aura wymaga założenia bluzy czy zabrania parasola, nie musimy rezygnować z wędrówek  lub weekendowych wypraw rowerowych. 

Jedną z ciekawszych miejscowości znajdujących się na obszarze parku jest niewielki Pokój. Jego nazwa miała podkreślać – podobnie jak słynny rzeźbiony lew –  rozejm i czas ładu, który zapanował w Europie po zwycięstwach nad Napoleonem. Choć pałac nie przetrwał do dzisiaj, wciąż można ruszyć na wyprawę jego śladami. Znajdziemy tu klasycystyczną Świątynię Matyldy zbudowaną na cześć żony drugiego właściciela miejscowości czy ruiny salonu wodnego i strzelnicy. W samej miejscowości warto odwiedzić również luterańsko-augsburski kościół z XVIII wieku.

Tereny znajdujące się w Gminie Pokój otwierają wiele możliwości zarówno dla lubiących aktywny wypoczynek, jak i ceniących sobie spokojny relaks w gronie najbliższych. Zwiedzać tę okolicę możemy na wiele sposobów – pieszo, rowerem, konno, a także kajakiem. Każda opcja wiąże się ze zbieraniem ciekawych doświadczeń, może też okazać się początkiem nowej pasji i sposobu na spędzanie wolnego czasu. W sąsiedztwie Pokoju odnajdą się także miłośnicy wędkarstwa – wszystko za sprawą rozbudowanej sieci stawów hodowlanych, których historia sięga jeszcze XIX stulecia.

Coś dla ciała i ducha 

O korzyściach wynikających z przebywania w otoczeniu natury wielu z nas przekonało się na własnej skórze podczas pandemii. Bliskość drzew czy szmer wody pozwala wyciszyć myśli i nabrać dystansu do codziennych zadań. Korzystny wpływ przyrody na ludzki organizm został potwierdzony przez najróżniejsze badania. Naukowcy z Michigan udowodnili, że spacer wśród flory i fauny trwający jedynie 20 minut przyczynia się do obniżenia kortyzolu, czyli tak zwanego hormonu stresu. 

Zarówno Stobrawski Park Krajobrazowy, jak i jego najbliższe sąsiedztwo wyróżniają się unikatowym mikroklimatem. Wyjątkowy układ mas ciśnieniowych powietrza w tym regionie dobrze wpływa na poprawę samopoczucia i zdrowia. Ponadto przeprowadzona kilka lat temu ekspertyza potwierdziła występowanie wód leczniczych w Pokoju. Zawarte w nich sole mineralne przekraczają 80 g/dm3. Woda o takich właściwościach jest stosowana w leczeniu chorób reumatycznych i neurologicznych, a także wykorzystuje się ją podczas inhalacji.

Inwestycja w wypoczynek 

Potencjał zacisznej gminy Pokój został ponownie zauważony w 2001 roku. Wtedy też powstał projekt osady dla seniorów szukających zacisznego miejsca w otoczeniu zieleni. Teren w otulinie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego został przygotowany pod realizację Domu Seniora, przede wszystkim z myślą o emerytach z Niemiec. 

Planu ostatecznie nie zrealizowano, aż do początku roku 2022. Wtedy to właśnie spółka Ostoya Capital postanowiła przywrócić wizję zacisznej osady, zmieniając nieco jej profil i dostosowując go do nowych potrzeb oraz wymagań. 

Tym samym na powierzchni ponad 16 hektarów powstaje Osada Pokój – Stobrawska Ostoja. Ziemię podzielono na 122 działki budowlane wpisujące się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Dodatkowo każdy grunt  zostanie uzbrojony i będzie gotowy pod zabudowę całoroczną lub tzw. second home. Nowy produkt inwestycyjny zachował walory przyrodnicze i uzdrowiskowe wyjątkowej okolicy Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Reklama