Do końca kwietnia rozlicz się z fiskusem

0
fot. zdjęcie ilustracyjne
Reklama

Do końca kwietnia rozlicz się z fiskusem

Zbliża się termin składania PIT-ów.  I jak co roku w ostatnich dniach składania zeznań podatkowych Urząd Skarbowy w Brzegu z myślą o petentach wydłuża czas pracy.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Ostatnia sobota miesiąca, 24 kwietnia będzie dniem otwartych drzwi w brzeskiej skarbówce. W godzinach 9 – 13 będzie uruchomiony w holu urzędu punkt konsultacyjny, w którym będzie można zasięgnąć porady i rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące rozliczeń. Do godziny 12.00 będzie czynna kasa, w której tego dnia będzie można wpłacić zaległy podatek.
Również w ostatnim tygodniu kwietnia Urząd Skarbowy wydłuża czas pracy. W dniach od 26 do 30 kwietnia czynny będzie do godziny 18.00. Kasa będzie przyjmować wpłaty do 14.00, przy czym w ostatnim dniu, czyli 30 kwietnia czynna będzie do 17.00.
– Do tej pory rozliczyło się z nami ok. 70 procent podatników – mówi Iwona Piechowicz, naczelniczka Urzędu Skarbowego w Brzegu. – I jak co roku, liczymy że pozostali rozliczą się do końca kwietnia. W tym celu wydłużamy czas pracy.
Kto jednak nie zdąży się rozliczyć w terminie, może do północy 30 kwietnia wrzucić dokumenty do skrzynki skarbowej stojącej przed urzędem. Muszą one być oczywiście zapakowane w kopertę i podpisane. Skrzynka jest opróżniana codziennie. Można też zeznanie podatkowe przysłać pocztą.

 

Z fiskusem można się rozliczyć przez internet

Od ubiegłego roku istnieje możliwość rozliczenia podatku dochodowego bez wychodzenia z domu. Aby rozliczyć się przez internet, trzeba złożyć e-deklarację. Bez problemu mogą ją złożyć osoby rozliczające się indywidualnie. Jeśli ktoś chce rozliczyć się elektronicznie razem ze współmałżonkiem, musi wcześniej złożyć w formie pisemnej deklarację UPL-1 w urzędzie.
– Brak tej deklaracji powoduje, że nie możemy przyjąć elektronicznego PIT-a od współmałżonków – mówi Barbara Wawrzyniak, kierowniczka działu podatku dochodowego brzeskiego urzędu. – Wówczas trzeba rozliczyć się w tradycyjny sposób.
Rozliczając się przez internet trzeba też uważać, aby nie popełnić błędu. Jedyną możliwością poprawienia e-deklaracji jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W innym przypadku korektę trzeba złożyć na piśmie.
– W ubiegłym roku mieliśmy około stu deklaracji elektronicznych – mówi Barbara Wawrzyniak. – W tym roku mamy już dwa razy więcej i spodziewamy się kolejnych.
Jak dodaje kierowniczka działu podatku dochodowego, z możliwości elektronicznego rozliczania się z fiskusem korzystają głównie młodzi ludzie. Przy składaniu e-deklaracji trzeba uważnie wpisywać wszelkie dane. Najdrobniejszy błąd, na przykład w adresie podatnika, spowoduje, że system nie przyjmie zeznania podatkowego.

Przekaż swój 1 procent

Za pośrednictwem Urzędu Skarbowego można przekazać 1 procent podatku dochodowego na organizację pożytku publicznego. Wystarczy w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego wpisać nazwę organizacji i numer Krajowego Rejestru Sądowego. Resztę wykona za nas Urząd Skarbowy.
– Jest to o tyle ważne, że nie jest to związane z żadnym wkładem finansowym ponoszonym osobiście – mówi Iwona Piechowicz, naczelniczka urzędu. – Te pieniądze pójdą albo w całości do budżetu państwa, albo 99 procent do budżetu, a 1 procent na organizację, którą chce się wesprzeć. Ja propaguję to i naprawdę warto się zastanowić przed złożeniem zeznania, kogo by się chciało wspomóc swoim jednym procentem – dodaje.
Jak szacuje naczelniczka, około 40 do 50 procent podatników przekazuje swój jeden procent organizacjom pożytku publicznego.

Co można odpisać?

Mamy dwa rodzaje ulg podatkowych. Są to odliczenia od dochodu i odliczenia od podatku. Od dochodu możemy odliczyć miedzy innymi wydatki na zakup leków przepisanych przez lekarza specjalistę, opłaty na przewodników osób niewidomych (w tym także psa przewodnika) lub niepełnosprawnych z orzeczoną I grupą inwalidztwa, wydatki na samochód osobowy, którego właścicielem jest osoba niepełnosprawna, darowizny, czy wydatki na internet używany w domu. Od podatku w tym roku odliczymy ulgę na dzieci, wydatki na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, czy tzw. „ulgę na powrót”.
Pełna lista ulg podatkowych wraz z wysokością ulgi znajduje się na stronie internetowej ministerstwa finansów www.mf.gov.pl . Tam też można znaleźć e-deklarację podatkową.


Reklama