3 października – Dzień Tkaczki

0
Propozycja Logo święta "Dzień Tkaczki" odbywającego się w pierwszą sobotę października. Czcionka Diavlo Bold Author Jakub T. Jankiewicz wikimedia.org
Reklama

Od 2008 roku w każdą pierwszą sobotę października obchodzimy Dzień Tkaczki. Dlaczego wybrano akurat październik? Ponieważ jego nazwa pochodzi od słowa paździerze, czyli odpadków z obrabianego lnu, jako że właśnie w tym miesiącu przygotowywano lniane włókna.

Pomysłodawczynią dzisiejszego święta była Urszula Wolska, dyrektor Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki”. To ona też zorganizowała pierwsze obchody w gminie Bliżyn, wspólnie z miejscowym Stowarzyszeniem RDEST, którego była prezesem. Na przestrzeni ostatnich 12 lat święto zyskało zasięg ogólnopolski i w całym kraju tego dnia organizowane są m.in. pokazy i warsztaty tkackie, choć to „Domek Tkaczki” jest wciąż epicentrum wydarzeń.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Czym jest tkactwo najpewniej nie trzeba nikomu tłumaczyć, choć dla pewności przypomnijmy, że jest to rzemiosło zajmujące się wytwarzaniem oraz wykańczaniem tkanin. Co jest w nim najbardziej interesujące to jego historia, która sięga aż neolitu, czyli ok. 9000 roku p.n.e. Tkactwo to bowiem jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Co więcej, prymitywne techniki tkania z tamtych czasów przetrwały do dzisiaj. Używa się ich przede wszystkim w mniej rozwiniętych regionach świata, ale również w tkactwie artystycznym i ludowym.

Choć tkactwo to ginący zawód, wciąż można znaleźć osoby parające się tym rzemiosłem. Dlatego wszystkim tkaczom i tkaczkom życzymy niesłabnącego zapału do pracy.

Reklama