22. sierpnia. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Pracownika Ochrony

0
Pracownik ochrony strzegący budynku w Chinach - źródło wikipedia.org
Reklama

Kartka z kalendarza – 22. sierpnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:30, a zajdzie o 19:46. Imieniny obchodzą m.in. Bolesław, Cezary, Maria, Filip, Sieciesław, Tymoteusz, Wawrzyniec i Zygfryd. Na 22. sierpnia przypadają takie święta jak: Dzień Pracownika Ochrony, Światowy Dzień Mleka Roślinnego i Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie.

Dzień Pracownika Ochrony

Jak przedstawiciele innych zawodów, tak i pracownicy ochrony mają swoje święto. Przypada ono na dziś i jest związane z wprowadzoną w życie w 1997 roku ustawą regulującą prawnie pracę ochroniarzy. Zawód ten nie należy do najłatwiejszych, a dodatkowo stereotypowo postrzegany jest raczej niezbyt pozytywnie. To duży błąd, a zawód ochroniarza jest stanowczo niedoceniany. Pracownicy tej branży niejednokrotnie wykonują obowiązki, które są po pierwsze bardzo stresujące, a po drugie także niebezpieczne.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Warto zwrócić uwagę, że ochroniarze to całkiem spora grupa zawodowa. Ci, którzy profesjonalnie wykonują ten zawód, pracują np. w bankach, dużych przedsiębiorstwach, a także chronią osoby prywatne. Spotykamy ich także codziennie – np. na zakupach w markecie albo domu handlowym. Przyjęło się, że ochroniarz to często wyrośnięty, łysy mężczyzna albo starsza osoba siedząca na portierni. To oczywiście szkodliwe stereotypy, a coraz więcej jest także kobiet wykonujących tę pracę. Co ważne, dobry ochroniarz musi być po pierwsze sprawny fizycznie, a po drugie – i najważniejsze – musi być rzutki, inteligentny i odporny na stres – tak żeby odpowiednio zadziałać w sytuacjach, które tego wymagają.

Dziś bądźmy życzliwi dla wszystkich ochroniarzy. Doceńmy ich pracę – podziękujmy im i podarujmy im np. dobre słowo albo życzliwy uśmiech. Wszystkim pracownikom ochrony życzymy spokoju, wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Światowy Dzień Mleka Roślinnego

Mleko ryżowe, sojowe albo migdałowe – to najpopularniejsze mleka roślinne. Na rynku są także inne rodzaje tego produktu, a wszystkie obchodzą dzisiaj swoje święto, tj. Międzynarodowy Dzień Mleka Roślinnego.

Święto to zostało ustanowione w 2017 roku, przez koalicję różnych organizacji z ProVeg International i Plant Based News na czele. W ramach tego święta promowane jest mleko roślinne – jako alternatywa dla mleka zwierzęcego. Zdaniem inicjatorów święta mleko roślinne jest zdrowsze, jego produkcja jest etyczna i przyjazne środowisku oraz przede wszystkim zwierzętom.

Dziś warto odstawić tradycyjne mleko i spróbować jego roślinną odmianę. To najlepszy sposób, by obchodzić Światowy Dzień Mleka Roślinnego.

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie

To święto obchodzone od 2019 roku – 22. sierpnia. Zostało ustanowione przez ONZ by upamiętnić ofiary nienawiści, aktów przemocy i nietolerancji z powodu religii lub wyznania. Dodajmy, że dzień ten został uchwalony z inicjatywy polskiej dyplomacji, na czele której stanął Jacek Czaputowicz Minister Spraw Zagranicznych. Inicjatywę poparły takie kraje jak: Egipt, Brazylia, Jordania, Irak, Kanada, USA, Pakistan i Nigeria, które współtworzyły z Polską grupę, które opracowały ideę święta.

Święto zostało uchwalone, by spełniać kilka ważnych celów. Jednym z nich jest promocja i ochrona praw człowieka. Inicjatorzy chcieli także, by poprzez ten dzień ukazać prawa do wolności myśli i przekonań jako pozytywnego czynnika wzmacniającego demokrację. Święto to jest także okazją do budowanie kultury pokoju i wzmocnienie dialogu między religiami, a także zwiększania międzynarodowej świadomości w odniesieniu do sytuacji ofiar prześladowań religijnych. Ma też skłaniać do podejmowania intensywnych działań na rzecz pełnego respektowania praw mniejszości wyznaniowych, a także propagowania tolerancji religijnej i poszanowania różnorodności. Wśród celów podkreślono także konieczność zwalczania aktów przemocy związanych z religią lub światopoglądem i naruszeń prawa do wolności sumienia i wyznania.

Reklama