12. czerwca – Dziś obchodzimy Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci i Święto Służby Ochrony Państwa

0
W wielu miejscach na świecie dzieci nadal są wykorzystywane i wyzyskiwane w ciężkich pracach i robotach, dlatego ważna jest walka z takimi procesami. (fot. Pexels Pixabay)
Reklama

12. czerwca – Dziś w kalendarzu przypada Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci oraz Święto Służby Ochrony Państwa. Słońce dziś wzeszło o godzinie 3:35, a zaszło o godzinie 21:03. Imieniny obchodzą m.in. Jan, Mieczysława, Onufry, Antoni, Antonina, Bolesław, Czesław, Czesława, Janina, Kacper, Kasper, Kazimierz, Leon, Leona, Mieczysław, Narcyz, Stefan, Władysław, Władysława, Włodzimierz, Zygmunt.

Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci został ustanowiony w 2002 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy stowarzyszoną z ONZ. Celem ustanowienia tego święta jest zwalczanie procederu wyzysku dzieci i wykorzystywaniu ich.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Pomimo, że od 2000 roku liczba pracujących dzieci spadła do 168 milionów, to i tak wiele z nich, głównie w Azji i rejonach Pacyfiku, bo aż 78 milionów (około 10% populacji dzieci na świecie) pracuje nadal w niebezpiecznych warunkach. Również a Afryce Subsaharyjskiej ten sam problem dotyka około jednej piątej dzieci. Głównie rolnictwo, praca w fabrykach, kopalniach czy handlu są miejscami pracy dzieci. W wielu miejscach dzieci związane są z pracą z turystyką, niestety też w narko- i seks biznesach lub są siłą wcielane do armii.

W Polsce święto zaczęto obchodzić w 2004 roku i w tym samym roku zakazano, w naszym kraju, zatrudniania osób, które nie ukończyły 16 roku życia. Niestety w Polsce również się zdarzają częste sytuacje, w których udział biorą pracujące dzieci, zarabiające same na rodzinę. Są to osoby nie tylko ze środowisk patologicznych, ale też z przyczyn zdrowotnych rodzic nie może podjąć pracy. Te nielegalne i często niebezpieczne zatrudnienia nadal są niezbadanym i nie rozwiązanym problemem.

Święto Służby Ochrony Państwa

Święto Służby Ochrony Państwa (Święto SOP – kiedyś Święto Biura Ochrony Rządu) jest corocznym świętem obchodzonym na mocy art. 7 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 roku o Służbie Ochrony Państwa. Data święta, którą jest 12 czerwca, upamiętnia ustanowioną w 1924 roku, przez Zygmunta Hubnera, Brygadę Ochronną, której zadaniem była ochrona prezydenta RP.

Celem ustanowienia święta jest złożenie hołdu żołnierzom oraz funkcjonariuszom wszystkich formacji powstałych po uzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego odbywają się główne obchody święta, a podczas nich składane są uroczyste ślubowania nowoprzyjętych funkcjonariuszy SOP, a także wręczane są promocje na pierwszy stopień oficerski i odznaczenia: „Medal za Długoletnią Służbę” oraz „Odznakę Honorową SOP”. Podczas obchodów odbywają się pokazy uzbrojenia, musztry i przejazd kolumny SOP.

Głównymi zadaniami funkcjonariuszy SOP jest ochrona osób i obiektów ważnych dla dobra oraz interesu państwa, prowadzenie rozpoznania pirotechnicznego – radiologicznego obiektów Sejm i Senatu. SOP chroni Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa i wiceprezesa Rady Ministrów, innych ministrów, byłych prezydentów RP, a także przedstawicieli delegacji państw obcych, którzy przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osób ważnych ze względu na dobro państwa i obiektów służących Prezydentowi RP i innych obiektów o szczególnym znaczeniu.

Reklama