Rusza 21. edycja Konfrontacji Literackich „Syfon” 2019

0
Reklama

To zdecydowanie największa literacka impreza w Brzegu. Tegoroczna – dwudziesta pierwsza – edycja odbędzie się w piątek i sobotę (25-26. października). W programie znalazły się wydarzenia, które odbędą się w Muzeum Piastów Śląskich i brzeskiej „Herbaciarni”. Organizatorzy ogłosili także kto w tym roku odbierze w trakcie wydarzenia, nagrody w konkursach literackich o laur SŻP oraz o Złoty Syfon Scherffera.


21. Konfrontacje Literackie „Syfon” 2019 rozpoczną się w piątek (25.10) od spotkania autorskiego z Jackiem Bocheńskim, które poprowadzi Adam Boberski. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00 w Muzeum Piastów Śląskich. Następnie, tj. o godz. 20:00 w „Herbaciarni” zaplanowano Tribute to Marek Kołodziejski – czyli spotkanie z poezją i pasją Marka Kołodziejskiego z udziałem m.in. Elżbiety Lipińskiej, Kacpra Tumasza, Pawła Ryszczuka, Magdaleny Gałkowskiej, Dariusza Pado, Dominika Rokosza, Anety Kolańczyk, Dariusza Ciupińskiego. Spotkanie poprowadzi Radosław Wiśniewski. Oprawę muzyczną zapewni Julia Ziętek Project.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W sobotę (26.10.2019) wszystkie wydarzenia wpisane w program „Syfonu” odbywać się będą w „Herbaciarni”. Na początek, tj. godz. 16:00 zaplanowano spotkanie autorskie z Dariuszem Pado, pn. „Pomiędzy”, które poprowadzi Radosław Wiśniewski. Następnie, tj. o godz. 17:00 Ania Adamowicz poprowadzi spotkanie autorskie z Małgorzatą Lebdą, pn. „Matecznik”.

Na godzinę 18:00 zaplanowano z kolei spotkanie autorskie, pn. „Trzy silne kobiety” z Katarzyną Zwolską Płusą, Karoliną Sałdecką, Kamilą Łyłką, które poprowadzi: Witold Sułek. O godz. 19:00 przyjdzie pora na spotkanie, pn. „Faktoria i poza serią ” czyli spotkanie autorów i autorek związanych z „Syfonem” – m.in. – Marzeną Jaworską, Pawłem Lekszyckim, Wojciechem Borosem, Jackiem Mączką, Pawłem Baranowskim, Przemysławem Jurkiem, Aleksandrem Wiernym, Małgorzatą Wątor, Anną Błasiak, Kamilem Galusem, Ewą Frączek, Grzegorzem Marcinkowskim, Izabelą Fietkiewicz-Paszek, Szymonem Birą i wielu innymi. Rozstrzygnięty zostanie także konkurs o nagrodę publiczności. O godzinie 20:00 odbędzie zaś koncert, pn. „Tribute to U2 – poprawiny”.

O godzinie 21:00 wręczone zostaną nagrody w konkursach poetyckich: O laur SŻP oraz o Złoty Syfon Scherffera. Jury obu konkursów zakończyło już obrady i organizatorzy ogłosili nagrodzonych, którzy odbiorą nagrody.

W 28. Konkursie o laur Stowarzyszenia Żywych Poetów jury w składzie: Kamila Łyłka, Katarzyna Zwolska Płusa i Karolina Sałdecka przyznało nagrody autorom prac ukrywających się pod godłami: 1. „Dinoflagellata” – za którym ukrywał się Jakub Sęczyk z Wrocławia, 2. „Napicy do czytania” – za którym ukrywał się Stanisław Pawełek oraz 3. „Klucz w trawie” – za którym ukrywała się Ewa Włodarska z Krakowa.

W 11. Konkursie na zbiór wierszy o Złoty Syfon Scherffera jury w składzie: Joanna Mueller Liczner, Ryszard Chłopek i Radosław Wiśniewski, zdecydowało, że główną nagrodę odbierze autorka zestawu pod tytułem „przesłuchanie” ukrywająca się pod godłem „Azisal”, którą okazała się – Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska z Krakowa.

Po wręczeniu nagród o godzinie 21:30 odbędzie się koncert Joanny Vorbrodt.
Organizatorem wydarzenia jest K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów przy udziale współorganizatorów, tj.: Muzeum Piastów Śląskich oraz Niezależnego Ośrodka Kultury Herbaciarnia. Mecenasi wydarzenia: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Urząd Miasta Brzeg, Powiat Brzeski, Fundusz Promocji Twórczości ZAIKS, Nadleśnictwo Brzeg, Żwawy Borsuk oraz Septima Outlet. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

Reklama