Za nami I Dzień Skupienia Muzyków w Brzegu

0
Reklama

W sobotę (23.11) w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu odbyło się wyjątkowe wydarzenie, tj. I Dzień Skupienia Muzyków. Było ono okazją do wspólnej modlitwy, śpiewu i ćwiczenia warsztatu wokalnego. O wydarzeniu, jego przebiegu i uczestnikach pisze jego pomysłodawca – Marek Kudra.


„Muzyka jest pośrednikiem między obszarem zmysłów i ducha”(L. van Beethoven) – o wyjątkowym dniu w parafii opowiada Marek Kudra

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Bardzo się cieszę, ponieważ Św. Cecylia – patronka muzyki mi nie odmówiła. Z wszelkimi swoimi atrybutami: cytrą, harfą, lutnią zawitała 23. listopada do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu. W kościele zgromadziło się około 140 muzyków, którzy przybyli z Lewina Brzeskiego, Namysłowa, Grodkowa, Wrocławia i Częstochowy oraz Brzegu. Jako organista miałem przyjemność poprowadzić I Dzień Skupienia Muzyków – wspaniały dzień muzyki, która jednoczy.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 15:00 Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Adoracją przed Najświętszym Sakramentem. Następnie ks. Jan Inglot, duchowy opiekun spotkania, wygłosił konferencję pt.: „Zbudź się duszo moja! Zbudź się harfo i cytro! Chcę obudzić jutrzenkę”.

Po duchowych rozważaniach przyszedł czas na warsztaty muzyczne. Wszyscy zgromadzeni utworzyli chór, którego zadaniem było przygotowanie muzycznej oprawy Uroczystej Mszy Świętej. Pracę rozpoczęto od wspólnego rozśpiewania. Następnie każdy z głosów udał się do swojej sali prób, gdzie indywidualnie przygotowano poszczególne partie. Za soprany odpowiedzialna była Agnieszka Sobczak, alty przygotowała Monika Kudra, basy Anna Mazur, a z tenorami pracował Bartosz Banasiuk. Moim zadaniem było połączenie czterech głosów w jeden wielki chór. Podczas Mszy Świętej zespół zaśpiewał następujące utwory: „O Cecylio, męczennico” – muz. ks. A. Chlondowski, „Różne są dary łaski” – muz. P. Bębenek i „Chleb niebiański dał nam Pan” – muz. J. Gałuszka. Ponadto zabrzmiały chorałowe części stałe Mszy Świętej po łacinie.

Mszy Świętej przewodniczył ks. Jan Inglot, a wśród koncelebransów znaleźli się: ks. Marcin Sternal, który wygłosił Słowo Boże, ks. Adam Czternastek, ks. kpt. Piotr Rokita, ks. Paweł Krukowski i ks. Anatol. W konfesjonale posługiwał ks. Piotr Nowicki.

Po zakończeniu liturgii rozpoczął się recital organowy. Za kontuarem jako pierwszy zasiadł Wojciech Mazur – organista Bazyliki pw. Św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu, wykładowca Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu. W jego wykonaniu usłyszeliśmy utwory J. S. Bacha, F. Menndelssohna i L. Lefébure. Finałem recitalu był występ Marcina Lauzera, który na co dzień pełni funkcję głównego organisty Bazyliki Jasnogórskiej w Częstochowie. Pan Marcin zaprezentował pełną dyspozycję organów kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, wykonując improwizację na temat pieśni: „Krzyżu Święty, nade wszystko”. W ten sposób nawiązał do wezwania brzeskiej świątyni. Dzięki transmisji, którą przygotował Arkadiusz Kapcewicz, wszyscy zebrani w nawie głównej kościoła mogli obserwować na ekranie telewizyjnym pracę organisty podczas gry.

Miłymi wrażeniami I Dnia Skupienia Muzyków dzieliliśmy się przy wspólnym poczęstunku w salach Domu Parafialnego. Szefowie zespołów wyrazili chęć dalszej współpracy. Już możemy zakomunikować, że II Dzień Skupienia Muzyków odbędzie się 21 listopada 2020 r., na który serdecznie zapraszam.

Marek Kudra

Reklama