Kolekcjonerzy po gotycku

0
Reklama

Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu szykuje się do kolejnej XVII już wystawy w naszym mieście. Tym razem nie będzie ona dotyczyła rocznicy ważnego wydarzenia czy wybitnej osoby. Za temat obrano styl w sztuce – gotyk a przyszłą ekspozycję zatytułowano „Gotyckie impresje”.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Często żyjemy w przeświadczeniu, że średniowiecze było olbrzymim krokiem wstecz w rozwoju cywilizacji europejskiej. Na myśl przychodzi nam od razu sformułowanie – mroki średniowiecza. Czy oby na pewno jest to prawdziwe i obiektywne stwierdzenie?  W pewnych aspektach być może nie mija się to z prawdą lecz przy szerszym spojrzeniu bezwzględna krytyka epoki traci swoje podstawy. Wystarczy zwrócić uwagę na pamiątki z tamtych lat – pamiątki, które widujemy na co dzień, często nieświadomi ich wieku. W panoramie Brzegu jedną z najbardziej widocznych budowli jest kościół św. Mikołaja – olbrzymi obiekt, który wrysował się w lokalny krajobraz już w XIV w. a więc w dobie owego „mrocznego” średniowiecza. Warto przyjrzeć się tej konstrukcji i chwilkę zastanowić nad kondycją intelektualną ludzi, którzy mogli ją zaprojektować i wybudować. A przecież to wcale nie najbardziej widowiskowy przejaw średniowiecznego budownictwa. Gotyk, a więc styl, w którym został wybudowany nasz kościół, królował w zabudowie europejskich miast na przestrzeni XII-XVI w. i bez wątpienia jest jednym z najbardziej niezwykłych i estetycznych porządków architektonicznych. Co ciekawe nazwę zawdzięcza krytykom renesansowym, którzy widzieli w nim tryumf barbarzyństwa nad mądrością cywilizacji antycznych i zainspirowali się nazwą plemienia Gotów – ludu, który podbił tereny Cesarstwa Rzymskiego. Warto tu dodać, że nazwa przylgnęła do stylu dopiero w dobie renesansu. W tej epoce sformułowano też negatywne określenia średniowiecza, które funkcjonują w ludzkiej wyobraźni aż po dzisiejsze czasy.  Gotyckie budowle wzniesione ku chwale wiecznego życia wydają się szczególnie odporne na drapieżne zęby kolejnych epok. W Brzegu mamy aż trzy budowle sakralne z tamtych czasów: kościół św. Mikołaja, kaplicę św. Jadwigi i doprowadzony do ruiny już wieki temu kościół franciszkanów, który funkcjonował w swej przeszłości m. in. jako arsenał i magazyn. Szereg gotyckich świątyń, znajduje się w okolicznych wsiach. Idąc dalej, ogromne wrażenie robią utrzymane w stylu budowle na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu czy Katedra w Opolu. Mówimy tu o najbliższej okolicy jednak gotycka architektura jest dość często spotykana na terenie całego kraju i Europy. Gotyk to jednak nie tylko architektura ale i rzeźba i malarstwo.  W tych dziedzinach sztuki pamiątek też jest całkiem sporo i także bywają bardzo efektowne.

W tym roku komitet organizacyjny wystawy kolekcjonerskiej postawił na wszelkie pamiątki dotyczące gotyku by rozszerzyć wiedzę potencjalnych odbiorców i zaciekawić ich tym niezwykłym stylem. Kolekcje będą wyeksponowane w brzeskim Zamku Piastów Śląskich od dnia 4.09.2015 r., kiedy to nastąpi uroczyste otwarcie wystawy. Pierwsze spotkanie, które nakreśliło ogólne ramy Brzeskiej Krajowej Wystawy odbyło się dn. 24.02.2015 r. Wzięli w nim udział: główny organizator corocznych uroczystości – Tadeusz Sadowiński, historyk i za razem dyrektor Panoramy Racławickiej we Wrocławiu – Romuald Nowak, Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu – Paweł Kozerski, Naczelnik Wydziały Promocji w Starostwie w Brzegu – Brygida Jakubowicz, Z-ca Burmistrza Miasta Brzeg – Tomasz Witkowski wraz z pracownikiem Biura Promocji, Kultury Sportu i Turystyki i za razem autorem wydawanych okolicznościowo walorów kolekcjonerskich – dr Andrzejem Peszko, zrzeszeni w stowarzyszeniu kolekcjonerów prezesi PWiK: Marek Starczyk, Artur Stecuła i Krzysztof Tokarski oraz Prezes BPEC –Witold Nowicki,  Kierownik Poczty Polskiej w Brzegu  – Mirosława Ewa Łabudzińska i jeden ze sponsorów wystawy – właściciel Restauracji Mario – Mariusz Firek.

Jak co roku Wystawa zyskała honorowy patronat Starosty Brzeskiego i Burmistrza Brzegu.

Rzecznik prasowy wystawy

Reklama