Prezydent Andrzej Duda w Brzegu: mówił o pięknych dziejach miasta, Wydarzeniach Brzeskich z 1966 roku oraz o LGBT [fotorelacja]

2
Reklama

W sobotę (13.06) urzędujący prezydent Polski Andrzej Duda odwiedzał Opolszczyznę. W pierwszej kolejności przyjechał do Brzegu. Spotkanie z głową państwa zostało zorganizowane na placu przed Muzeum Piastów Śląskich. Sympatycy Dudy tłumnie zgromadzili przed dawną rezydencją Piastów Śląskich, prezydent został przywitany okrzykami „Andrzej Duda nasz Prezydent!”. Dla przypomnienia w 2018 r. Zamek Piastów Śląskich z renesansową bramą i kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Jadwigi został ustanowiony przez prezydenta Pomnikiem Historii w ramach akcji „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości”.


Duda nawiązywał w swojej wypowiedzi do dawnych dziejów z historii regionu, zarówno tej odległej jak również z dziejów historii najnowszej. Przywoływał pamięć o obronie polskości i tradycji przez mieszkańców Brzegu, przypominając między innymi o „Wydarzeniach Brzeskich” z 1966 r, których 54 rocznicę obchodzono niedawno. Brzeżanie stanęli w ich czasie w obronie swoich księży i starli się z oddziałami ZOMO i milicji.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Jestem dumny, że zorganizowane zostało to spotkanie właśnie w tym miejscu, dumnym i pięknym „pomnikiem Historii”, który pokazuje charakter i wyznacza rytm tego miasta, jako posiadające wielką i długą historię, która zaczęła się niemal wraz z Polską – powiedział prezydent Andrzej Duda na Wstępie do zgromadzonych sympatyków.

 

Polskie karty miasto miało również w czasach, kiedy Polski tutaj nie było , ale na tych ziemiach polskość tliła się i tkwiła zawsze! Tutaj zawsze mieszkali Polacy, było ich niewielu poddawani byli germanizacji, próbowano ich z tych terenów przepędzić było różnie, ale trwali tutaj zawsze  przy swoim języku. Czuli się ludźmi stąd, tu była ich ojcowizna, wiele osób może mówić otwarcie mieszkamy tutaj z dziada-pradziada. Są też tacy co przyjechali po II Wojnie Światowej, wygnani z domów na wschodzie z Kresów Rzeczypospolitej – mówił prezydent.

W nawiązaniu do „Wydarzeń Brzeskich” prezydent powiedział o walce władz komunistycznych z kościołem – do najsłynniejszych wydarzeń walki o polską tożsamość i polską tradycję w tamtych latach w Rzeczypospolitej Ludowej zdominowanej przez komunistów w której rządziły władze narzucone ze Związku Sowieckiego. Nie kto inny tylko mieszkańcy Brzegu, państwa ojcowie, dziadkowie , niektórzy z państwa  pamiętają wydarzenia z 26 maja 1966 r. twardo stawiali w obronie wikarówki, twardo stanęli w obronie domu katolickiego , gdzie dzieci uczęszczały na religię, a dzieci w władze chciały odebrać.

W swoim przemówieniu do zgromadzonych na placu zamkowym, prezydent Duda nawiązał do promowanej przez siebie Karty Rodziny, a co za tym idzie do jej najbardziej dyskutowanego punktu, czyli zakazie promowania ideologii LGBT. 

 

– W czasach komunizmu starano się „ideologizować dzieci”. – To był bolszewizm. To było ideologizowanie dzieci. Dzisiaj też nam i naszym dzieciom próbuje się wciskać ideologię, ale inną. Zupełnie nową, ale to też jest neobolszewizm – stwierdził prezycdent.

 

Prezydent wskazywał na złe cechy ruchu LGBT i budowanie wokół niego ideologii. Wziął też w obronę posła, Jacka Żalka, który wczoraj (12.06) został wyproszony ze studia TVN, kiedy wypowiedział się w podobnym tonie co prezydent i też użył określenia „ideologia LGBT”.

 

– Jak dzisiaj silny jest ten prąd to pokazuje wczorajsza sytuacja, kiedy z jednej z polskich telewizji wyrzucono posła, który powiedział, że to ideologia – powiedział Duda.

Po spotkaniu z brzeżanami prezydent Andrzej Duda udał się do stolicy województwa – Opola, końcowym punktem wizyty prezydenta na Opolszczyźnie jest Głogówek.

Reklama