Tradycje winiarskie na Ziemi Brzeskiej. Zaproszenie na prelekcję

0
Reklama

W piątek (21.10.2022) o godz. 16:30 w budynku ROD (Działkowiec) przy ul. Prochowej 1 w Brzegu odbędzie się wydarzenie, pn. „700 lat tradycji winiarskich Brzegu i Ziemi Brzeskiej”. Zainteresowani będą mogli wysłuchać prelekcji na temat historii winiarstwa w Brzegu i okolicach.

Spotkanie organizowane jest przez Stowarzyszenie „W ogrodzie Viadrusa” z Oldrzyszowic (gm. Lewin Brzeski). Stowarzyszenie prowadzone jest przez małżeństwo, które połączyło zamiłowanie do przyrody, ekologii i wspólne pasje ogrodnicze.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Prowadzimy dom dla zwierząt starych, skrzywdzonych oraz potrzebujących specjalnej opieki. Aktualnie mamy stadko 6 psów oraz 13 kotów. […] „W ogrodzie Viadrusa” to miejsce, gdzie przywracamy pamięć o wielosetletniej tradycji uprawy winorośli na terenie naszego Dolnego Śląska i sąsiedniego Śląska Opolskiego. […] W naszym ogrodzie uprawiamy zatem odmiany winorośli szlachetnej, prowadząc je wedle starych metod i form, stosując naturalne metody nawożenia i walki z chorobami przy wykorzystaniu występujących w ogrodzie roślin oraz wykonując prace winogrodnicze ręcznie z użyciem typowych narzędzi ogrodniczych. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, formujące, oczyszczające prowadzimy zgodnie z fazami Księżyca, starając się, by nasz ogród był w pełni ekologiczny i zgodny z rytmem Natury. – czytamy na stronie Stowarzyszenia (https://stowarzyszenie-w-ogrodzie-viadrusa.business.site).

Jak wspomniano we wstępie, już w piątek 21.10.2022 Stowarzyszenie zaprasza na prelekcję, pt. „700 lat tradycji winiarskich Brzegu i Ziemi Brzeskiej”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:30. Imprezę honorowym patronatem objęli Dariusz Byczkowski Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz Jacek Monkiewicz Starostwa Powiatu Brzeskiego.

Dla pierwszych czterdziestu słuchaczy – uczestników spotkania przygotowano sadzonkę winorośli gratis.

Zadanie sfinansowano ze środków pozyskanych przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w ramach projektu „Kierunek Nowe FIO” finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności.

owiat
Reklama