DKB2018: Zostań księciem lub księżną Księstwa Brzeskiego 2018! Ruszył nabór kandydatów

0
fot. Roman Baran / BCK

Już za kilkanaście dni rozpoczną się Dni Księstwa Brzeskiego 2018! Po raz piąty, przy okazji tego wydarzenia odbędą się wybory księcia lub księżnej Księstwa Brzeskiego na kadencję 2018/2019. Ruszył nabór kandydatów. Czy księżna Donata odda koronę? Czy powalczy o kolejną kadencję? Tego dowiemy się już niebawem!


Zespół organizacyjny ogłosił na stronie Brzeskiego Centrum Kultury wszelkie szczegóły i informacje dotyczące tegorocznych wyborów księcia lub księżnej. Większość z nich jest podobna do zeszłorocznych, jednak zarówno dla wyborców jak i kandydatów przygotowano kilka zmian.

Kandydatem może zostać każdy pełnoletni (ukończone 18 lat) mieszkaniec Brzegu (lub osoba działająca na rzecz Brzegu i jego mieszkańców). Przyszły książę lub księżna powinni posiadać także umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z dworzanami i turystami oraz być dyspozycyjni. Mile widziane są też takie cechy jak: ładny charakter pisma i brak tremy przed publicznymi wystąpieniami.

Aby się zgłosić należy przesłać na adres dniksiestwabrzeskiego@gmail.com wypełniony formularz zgłoszeniowy – metrykę kandydata, która dostępna jest na stronie BCK. Formularz można także złożyć w sekretariacie BCK lub przesłać na adres pocztowy ul. Mleczna 5, 49-300 Brzeg. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 25.04.2018.

Co do nowości w sposobie przeprowadzenia wyborów, to najważniejszą ze zmian jest to, że w tym roku zniesiona zostaje zasada jednokadencyjności, a więc o reelekcję może ubiegać się księżna Donata. Czy zgłosi chęć pozostania na tronie? Czy odda berło? Tego dowiemy się już niedługo.

Kolejne zmiany dotyczą sposobu głosowania. W tym roku oprócz tradycyjnej formy głosowania stacjonarnego, które odbędzie się 2. maja w godz. 16:00-18:00 na terenie Stadionu Miejskiego (miejsce realizacji DKB2018), organizatorzy zdecydowali się na przeprowadzenie głosowania online. Karta do głosowania udostępniona zostanie na portalu survio.com (bezpośredni link dostępny będzie na stronie BCK), a głosy internetowo oddawać będzie można w terminie 26.04 (od g. 15:00) do 02.05 (do godz. 10:00).

Głosy internetowe i oddane tradycyjnie zostaną zsumowane przez komisję, a wyniki wyborów poznamy już 2. maja w trakcie koncertów na Stadionie Miejskim (około godz. 18:30).

Dla przypomnienia, funkcja księżnej – księcia ma charakter reprezentacyjny i odbywa się bez wynagrodzenia. Do obowiązków przyszłego władcy należeć będą m.in. godne reprezentowanie Księstwa Brzeskiego, uczestniczenie w wybranych wydarzeniach i spotkaniach na terenie Księstwa, przyjmowanie na audiencjach dworzan, mieszkańców i turystów w terminach określonych przez Zespół organizacyjny. Wszelkie szczegóły dostępne są na stronie www.bck-brzeg.pl.