XVIII Piknik na Florydzie, czyli wakacyjna przygoda na poligonie

0

Dziś (10.07), w 1. Brzeskim Pułku Saperów rozpoczęła się tegoroczna edycja „Pikniku na Florydzie”. To będą trzy dni prawdziwej zabawy, w której weźmie udział aż 2600 osób. Oprócz wielu atrakcji na poligonie brzeskich saperów, dzieci i młodzież z okolicznych miejscowości odwiedzą również Zamek Piastów Śląskich oraz brzeską krytą pływalnię.


Do czwartku (12.07), na uczestników Pikniku czekają zajęcia sportowe, edukacyjne i rekreacyjne. Dzieci z całego regionu mają możliwość spróbowania sił w strzelaniu z łuku, ćwiczeniach zręcznościowych, biegach na przełaj, czy paintballu. Tradycyjnie już nie zabraknie przejażdżki PTS-em i pływania wojskową łodzią.

– Przyjechaliśmy z Domu Kultury w Kałkowie, ale są z nami również dzieci z sąsiadujących miejscowości. Cała nasz grupa jest radosna, bo możemy zobaczyć od środka wojskowe pojazdy i sprzęt. Byliśmy już przy stoisku straży pożarnej i animatorów kultury. Przyjeżdżamy tu co roku, dzieciaki mają frajdę. I chociaż dzisiaj pogoda nie dopisuje, to jest wiele emocji i radości – mówi pani Agata Engiel-Hrabia, opiekunka grupy dzieci z Kałkowa.

– Od paru lat organizujemy Piknik na Florydzie. Zajęcia prowadzimy na terenie przykoszarowego ośrodka szkolenia, który potocznie nazywany jest właśnie Florydą. Do atrakcji, które przygotowaliśmy należy m.in. zaliczyć jazdę PTSem, czyli pływającym transporterem samobieżnym, jazdę samochodem terenowym marki Honker, pływanie łodziami saperskimi po oczku wodnym, strzelanie z pistoletu pneumatycznego, czy strzelanie z łuku. Instruktorki Klubu Wojskowego przygotowały zajęcia artystyczne, w tym rysowanie, śpiewanie czy naukę wierszy patriotycznych – wylicza mjr Sławomir Marcinek z 1.Brzeskiego Pułku Saperów.

Oprócz wojskowego programu wydarzenia, na brzeskim poligonie stanowiska mieli także strażacy i policjanci. – Już któryś raz kolei uczestniczymy w Pikniku na Florydzie. Wystawiamy tu swoje radiowozy i prowadzimy z dziećmi zajęcia edukacyjne. Najmłodsi mają okazję porozmawiać z policjantami Samodzielnego Oddziału Prewencji, czy przewodnikiem psa policyjnego. Rozmawiamy także o bezpieczeństwie, zwłaszcza w okresie wakacyjnym – wyjaśnia sierż. sztab. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

O programie, uczestnikach i szczegółach wydarzenia opowiada Renata Wojas z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie:

– Działamy już na coraz większą skalę. W tym roku gościmy wyjątkowo dużą liczbę dzieci i ich opiekunów, bo aż ok. 2600 osób. Już po raz osiemnasty organizatorami Pikniku na Florydzie są: Opolskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Teraz Wieś” w Łosiowie wspólnie z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, 1. Brzeskim Pułkiem Saperów, Krajową Federacją Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Muzeum Piastów Śląskich, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Brzegu, Powiatową Komendą Policji, Wojskową Komendą Uzupełnień, Powiatową Strażą Pożarną oraz Wydziałem Żandarmerii Woskowej. Cykl wydarzeń jest współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Województwo Opolskie. Mamy tu średnio po 20 autokarów dziennie, także dzieje się sporo. Przeważnie są to dzieci z regionalnych sołectw wiejskich. „Piknik na Florydzie” to już tzw. piknik rodzinny, ponieważ przyjeżdżają do nas całe rodziny.

Anna Wendlińska