Rozbudowa fabryki Adient w Skarbimierzu-Osiedle. Zwiększenie przestrzeni produkcyjnej zapewni firmie wiele korzyści

0

W poniedziałek (6.08) o godz. 11:00 przy ul. Motoryzacyjnej 1 w Skarbimierzu odbyła się uroczystość otwarcia rozbudowanej fabryki Adient. Z racji zwiększenia produkcji foteli samochodowych przez lidera branży, przewiduje się nowe miejsca pracy. Podczas uroczystości nastąpiło przecięcie wstęgi przez przedstawicieli marki Adient.


Zakład Adient w Skarbimierzu dostarcza na globalną skalę siedzenia do komercyjnych pojazdów samochodowych. Wraz z marką premium RECARO Automotive Seating, produkuje w Polsce fotele do pojazdów użytkowych od 2012 roku. Corocznie około 110 000 foteli opuszcza fabrykę Adient w Skarbimierzu. Te dostarczane są renomowanym producentom samochodów ciężarowych, takim jak Renault i Scania, również na rynek wtórny.

Obecnie marka Adient jest jednym z głównych pracodawców w regionie. Konsekwencją otrzymania zamówień na dostawę foteli dla producenta samochodów ciężarowych, należących do koncernu MAN SE, było rozbudowanie fabryki w Skarbimierzu oraz ponad dwukrotne zwiększenie przestrzeni produkcyjnej. W przyszłym roku firma przewiduje produkcję 300 000 foteli. Rozbudowa istniejącej już fabryki w gminie pozwoliła na zwiększenie produkcji.

Inwestycja nie była duża, wynajmujemy obecnie ten budynek od firmy belgijskiej, było to techniczne przeniesienie, gdzie nastąpiło rozbudowanie produkcji. Można przyjąć, jeśli w praktyce producent MAN osiągnie pełną wydajność produkcyjną, to co czwarty fotel samochodowy na skalę europejską będzie produktem naszej marki. Jeśli chodzi o korzyści dla gminy Skarbimierz, to nasza marka jest obecnie zlokalizowana w specjalnej strefie ekonomicznej, dowodem na to są inwestycje dookoła. Obecność inwestycji tego typu to korzystny wpływ finansowy także dla gminy. Planujemy owocną współpracę z gminą Skarbimierz. Niewykluczone są kwestie stworzenia powierzchni dojazdowej, więc współpraca z gminą będzie potrzebna – mówi Jacek Trybalski, Dyrektor Zakładu Adient Poland, Oddział Commercial Seating.

Rozbudowa fabryki Adient to przede wszystkim stworzenie nowych miejsc pracy, co ma korzystny wpływ na zmniejszenie stopy bezrobocia w obrębie powiatu brzeskiego.

Mamy bardzo duże zapotrzebowanie i zgłoszenie na zatrudnienie cudzoziemców. Rocznie wydajemy 2 tysiące zezwoleń. Dostrzegamy, że niektórzy pracodawcy wyrażają większą chęć ich zatrudniania, niż naszych rodaków. Pracodawcy skłaniają się ku temu, ponieważ poszukują osób, które pracowałyby  więcej niż 8 godzin dziennie, często chodzi o tryb 12-sto godzinny. Pracodawcy stawiają przede wszystkim na mobilność, a z naszą bywa różnie. Dwa lata temu istniało zapotrzebowanie na specjalistów w danych branżach, co widzimy w Polsce po przetargach, które upadają ze względu na coraz większe żądania byłych i przyszłych pracowników. Jeśli ktoś ma inwestycję dwuletnią lub trzyletnią, to inwestor nie przewiduje takich sytuacji. Obecnie stopa bezrobocia w powiecie brzeskim wynosi 8,4 %, czyli 2400 osób, to nie jest dużo – wyjaśnia Zbigniew Kłaczek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu.

Wszystko rozpoczęło się od wyjątkowego siedzenia do pojazdów komercyjnych zaprojektowanych w niemieckiej siedzibie w Kaiserslautern. Siedzenie to zostało wyprodukowane od postaw tutaj, w Polsce – mówił dr David Herberg, dyrektor zarządzający Commercial Vehicle Seating.

Dla szwedzkiego przedsiębiorstwa Scania AB, produkującego m.in. samochody ciężarowe, zakład w Skarbimierzu produkuje siedzenia do aktualnych serii marki, kontrolowanej przez Volkswagen AG. Fabryka w Skarbimierzu ma zaopatrywać zakłady MAN w Monachium i Steyr.

Anna Wendlińska